100 günlüğüne bir şeyler dene

Klasik; insan doğuyor, büyüyor ve ölüyor. Büyüme ve ölme sürecinin arasını değerlendirmek bizim elimizde. Yaşam her günü erteleyerek yaşayınca deneyimlemek ve deneyimlerden bir şeyler öğrenmek için çok kısa. Hele de 20’den sonrası epey hızlı ilerliyormuş. Daha dün üniversiteden mezun olmuş gibiyim, oysa aradan 7 sene geçmiş. Şaka gibi. Her şey yolunda giderse 30, bilemedin 40 senelik ömrüm daha kaldı. Bu süreyi iyi geçirmek, farklı şeyler yaşamak bizim elimizde. Oysa ben daha düzenli blog bile tutamıyorum. Her gün şunu da yapayım deyip vakit bulamadığımdan ya da tembelliğimden erteliyorum.

lazy

Geçen sene, depresyonun eşiğine kadar geldiğim anda bir deney yapmaya karar vermiş ve 30 gün boyunca aynı elbiseyi giymiştim. Konuyla ilgili bir TED konuşması yaptım, ilgilenenler için konuşmanın videosu:

Bugün de deneyimlemekle ilgili bir internet girişimine denk geldim. Aha dedim, geçen seneki 30 günlük deney ışığını yeniden yakmam için bir işaret olmalı bu. Giveit100.com bir yılda “sıkı” dansçı olan Karen Cheng‘in internet girişimi. Karen bundan bir yıl önce omuzlarını bile hareket ettiremeyen bir insanken çok çaba, bol egzersizle kısa zamanda, benim diyen dansçılara bile taş çıkarır hale gelmiş. 9 Temmuz 2013’te YouTube’a post ettiği TIME LAPSE videosu kısa zamanda 3 milyondan fazla tıklama almış. Dünyanın dört bir yanından insan Karen’a azmi ve cesareti için teşekkür mailleri atmaya başlamış. Sonra bir gün Cynthia isimli bir kadından gelen maille Karen’ın dünyası değişmiş. Cynthia geçirdiği hastalık yüzünden yürüyemeyen, yıllardır fiziktedavi için dünyanın parasını harcayan Chicagolu bir kadın.

Bu mailden sonra Karen ve Cynthia mektup arkadaşı olmuşlar. Karen ondan her gün yaptığı egzersizi 10 saniyeliğine videoya çekmesini istemiş ve olaylar gelişmiş. Projenin hikayesi bu. 

Web sitesine gelince, daha yolun çok başındalar. Site minicik bir bebek. Büyür mü, yoksa internet boşluğuna düşüp yok olur gider mi kestirmek güç. Benim eksik bulduğum birkaç nokta var:

1. Canlı video çekiminin olmaması (Bilgisayarınızdan bir video yüklemenizi istiyor.)
2. Çekilen videoların tarihi yok. (İnsanlar aynı günde 10’ar saniyelik video çekip yükleyebilirler.)
3. 10 saniye biraz az değil mi?
4. Kişilerin profillerinde takip ettikleri ve takipçilerini göremiyorsunuz.
5. Feedback bölümündeki sorulara kimse yanıt vermemiş.

Bu sorunların dışında şimdilik her şey yolunda görünüyor gibi. En azından bana yeniden ilham verdiği kesin. Şimdi ben yeni bir deneye başlıyorum. Bugünden itibaren her gün 1 blog yazısı.

100 günde 100 yazı!

challenge-accepted

Ben şimdilik kolay gibi görüneni seçtim. Ama yeni bir dil öğrenmek, her gün halka açık bir yerde şarkı söylemek gibi şeylere de açığım, neden olmasın? :)

Şu hayatta her şeyin öğrenilebilir olduğunu düşünüyorum. Vakit neyi arzuluyorsanız onu yapmanın vakti. :)

100 günlüğüne bir şeyler dene” üzerine 2 düşünce

  1. e-vren ;)

    Her gün aynı kıyafeti giymek bir kadın için çok zor bir deneyim olsa gerek diye düşündüm (; Blog yazarlığına ilk başladığım yıllar her gün yazıyordum, yaş ilerledikçe hayattaki sınavların sayısı ve sorumluluklar çoğaldıkca haftalarca Yazamadığım oldu. Ama 2000 yılına girerken yeni yüzyılın ilk yılını görmek madem kısmet oldu 365 gün günlük tutacağım demiştim ve bunu eksiksiz başardım. O günlük 13 yıldır kilitli duruyor (; yeni projenizde başarılar; demek ki her gün işe giderken feedly’de okunacak mutlaka bir blog yazısı hazır olacak (; bu harika!

    Yanıtla

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.