5 Adımda Dijital Pazarlama Uzmanı Olun

Bu yazıyı okuyorsanız muhtemelen kariyerinizi dijital pazarlama alanında sürdürmeye karar verdiniz ama nereden başlayacağınızı bilmiyorsunuz. Son 10 yıldır dijital pazarlama alanında çalışan biri olarak kariyerim için hiç bu kadar heyecanlandığım ve açıkçası biraz da endişenlendiğim bir zaman olmamıştı.

Yeni teknolojilerle, sektöre yatırım yapan yerli ve yabancı markalarla, gidenler ve geri gelenlerle birlikte girişimcilerin ve iş sahiplerinin dijital pazarlama ve sosyal medya alanında oldukça bilinçlendiği yepyeni bir çağa girdik. Teknoloji bütün sektörleri inanılmaz bir hızla değiştiriyor. Mesela şimdi aklıma, geçen gün BBC’de okuduğum bir makale geldi; tıp öğrencileri dokunmatik ekranlarda o kadar çok vakit harcıyormuş ki ameliyatlarda hastaları dikerkenki el becerilerini kaybetmeye başlamışlar.

dijital pazarlama uzmanı olmak

Teknolojinin hiç ama hiç aklıma gelmeyecek bir yönüydü bu, son derece korkutucu değil mi?. Ameliyatlara girecek doktorlar hassasiyetini kaybediyor, minik robotlar böbreğimizi dikiyor falan, enine boyuna her şeyi ve her yeri değiştiren yeni teknolojiler pazarlamayı da alaşağı etmeyi başaracak tabi, daha mı başarmasın? Öğrenen yazılımlarla falan rekabet halinde olduğumuzu düşünürsek dijital pazarlama alanında kariyer yapmayı hedefliyorsanız öncelikle sürekli öğrenmeye hevesli olmalısınız. Sonrası?

   

 • Kendinizi sürekli geliştirin: Ben son 10 yıldır şöyle yapıyorum; her sabah bilgisayar başına oturur oturmaz ilk iş feedly’den ya da mail kutumdan yeni gelen haberlere bakıyorum. En sık kontrol ettiğim siteler Mashable, Social Media Examiner, Hubspot Blog, Social Media Today ve Forbes ve Business Insider. Türkçe içerik olarak da mutlaka ama mutlaka Sherpa Blog‘u takip etmenizi öneririm. Bunun dışında Google ve Facebook’un akademi sayfaları, podcastler ve webinarları takip edin.
 •  

 • İyi bir network edinin: Şehrinizdeki ücretsiz etkinlikleri takip edin, workshoplara katılın, işinizle ilgili olabileceğini düşündüğünüz kişilerin yer aldığı Facebook ve LinkedIn gruplarında aktif olarak yer alın. İnsanlara kendinizi anlatın, tanışın ve iletişiminizi koparmayın. Bugün olmaz yarın bu bağlantılar işinize yarayacaktır.
 •  

 • Terminolojiye hakim olun: CTR, CPA, CPM, SEM nedir? Yatırım Getirisi, Dönüşüm Oranı, Engagement, KPI gibi kelimelere aşina olmalısınız. Bu terimleri bilmeniz dijital pazarlama jargonuna hakim olmanız açısından önem taşıyor. Dijital pazarlama kampanyalarını analiz ederken ihtiyacınız olacak. Öğrenmek isterseniz sizi şu sayfaya alalım: 20 Must Know Digital Marketing Definitions
 •  

 • Birçok konuda fikriniz olsun ama bir konuda uzmanlığınız da olsun: Sosyal medya uzmanı ya da dijital pazarlama uzmanı ilanlarında genelde sosyal medya kanallarını iyi kullanmanız beklenirken temel düzeyde photoshop, HTML bilgisi, E-mail pazarlama gibi alanlarda da fikir sahibi olmanız beklenir. Amerikalılar böyle kişilere T-SHAPED diyorlar, dijital pazarlama sektöründe makbul olanı da bu. Yani, ben dijital pazarlama uzmanıyım içerik yönetiminden anlamam, blog yazarlığı benim işim değil demeyin, bu alanlara da hakim olmaya çalışın. t-shaped ve I-shaped arasındaki fark
 •  

 • Sertifikalar alın: Artık yüzlerce eğitim kurumu neredeyse her şehirde dijital pazarlama eğitimleri, sosyal medya uzmanlığı kursları düzenliyor. Bu eğitimlere katılabilir, bilgi dağarcığınızı genişletebilirsiniz. Eğer yüz yüze eğitim için vaktim yok diyorsanız Udemy, Coursera gibi platformlardan, Google Dijital Akademi’yi kullanarak dijital pazarlama uzmanlığı sertifika programlarına katılabilirsiniz.

 
Sormak istediklerinizi yorum olarak bırakabilirsiniz! Kariyer yolcuğunuzda iyi eğlenceler. :)

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.