Biz sosyal medyada bi’ şeyler yapmak istiyoruz.

Dün tüm gün Hilton’da Şapka Takımı‘nın düzenlediği Sosyal Medya Uygarlığında Marka Yönetimi konferansındaydık. Onun yazısını daha sonra uzun uzun yazarım kendi dilimde ama genel olarak neler olmuş derseniz sizi şöyle alayım: Sosyal Medyanın Ustaları İzmir’deydi.

Dün sunum yapan konuklardan biri –Ali Güraçar– bir gün müşterisinden bir mail geldiğinden bahsetti. Mailde aynen şöyle yazıyormuş: “Biz sosyal medyada bi’ şeyler yapmak istiyoruz.”

Herkes sosyal medyada olmak, bu büyük pastadan bir dilim de olsa yemek istiyor. Ama çoğu kimse ne yapacağını bilmiyor. Ajanslar da öyle. Eminim birkaç yıl önce sosyal medyanın pazarlama açısından bu kadar tutulacağı çoğunun aklına gelmemiştir. Şimdilerde ise herkes sosyal medyada, herkes sosyal medya uzmanı.

Öyleyse hepimiz dijitaldeyiz ya da birçoğumuz buradayız ve geri kalanımız da olmak istiyoruz. Nerede olmak istediğimiz belli ama nasıl olacağımız, neler yapacağımız belli değil. Sanırım önce her şeyi unutmak, egolardan sıyrılmak gerekiyor. Çünkü ancak o şekilde iletişim kurmayı, etkileşim sağlamayı hatırlayabiliriz. Medya kanallarının değil insanların ve sosyal medyanın kültürünün önemini fark ettiğimizde işi kurtarmış olacağız.

“Sometimes marketers forget that media platforms are enablers to big ideas. They aren’t the big ideas themselves.”

EPSON scanner image

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.