Kütüphaneler için Sosyal Medya [Webinar]

Geçtiğimiz ay, Hacettepe Üniversitesi’nin gerçekleştirdiği Herkes için Kütüphane Projesi kapsamında Hacettepe Teknokent’te bir webinar verme şansım oldu. Hayatımın ilk webinar deneyimiydi ve çok eğlendiğimi söylemeliyim. Olanca gribime karşın, aralarda öksürük molası vermek zorunda olsam bile beni kesintisiz dinleyen, sorularıyla webinarı hareketli kılan tüm katılımcılara yeniden teşekkür ederim.

Herkes için Kütüphane Projesi Bill&Melinda Gates Vakfı tarafından fonlanan bir proje ve dezavantajlı grupların yani internete erişim şansı olmayan kişilerin belediyelerin kütüphaneleri üzerinden bilgiye erişmelerini amaçlıyor. Bu kapsamda belediye kütüphaneleri halkın bilgi ve teknolojiden üst düzeyde faydalanmaları için donanım, yazılım ve eğitim olanalarıyla yeniden düzenlenecek ve bir anlamda bilgiye erişim merkezleri haline getirilecek.

Proje çok ayaklı devam ediyor. Kadın sağlığından e-devlet uygulamalarına, 3D tasarımdan web yazılımına kadar birçok konuda bilgi sahibi olabileceğiniz webinarlar ve eğitim dökümanlarını hem YouTube‘da hem de akademi sayfasında bulabilirsiniz.

Benim naçizane eğitimime de aşağıdaki linkten erişebilirsiniz.

Blog Yazarları Çalıştayı 2017’nin Ardından

Birkaç gün önce hem blogumda hem de sosyal medya hesaplarımdan duyurmuştum, 17 Kasım Cuma günü Kadir Has Üniversitesi’nde yapılan Blog Yazarları Çalıştayı’nın konuklarından biri de bendim. Benim yer aldığım oturum Atıf Ünaldı’nın başkanlığını yaptığı Blog Yazımında Başarının Parametreleri oturumuydu.

blog_yazarlari_calistayi_3

blog_yazarlari_calistayi_isil_sumer_1

Bu yıl üçüncüsü Biz niye olmadık? temasıyla düzenlenen Blog Yazarları Çalıştayı‘nda her biri alanında marka haline blog yazarları, bloglarının bugün geldiği noktayı konuştuk. Çoğunluk sosyal medya mecralarının artışı, okuyucuların dikkat sürelerinin kısalması, internet kullanıcılarının video ve fotoğraf tüketiminin metin tüketiminden daha fazla olmasının bloglarının okuyucu kaybetmesinde ve blog yazarlarının bloglamaktan vazgeçmesinde etkisi olduğu üzerinde hemfikirdi. blog_yazarlari_calistayi_isil_sumer_2 blog_yazarlari_calistayi_isil_sumer_3

Benim bütün bunlara ek olarak bir de şöyle bir bahanem var.

İki yıl öncesine göre hayatımda birtakım değişiklikler oldu. Şubat 2016’da ben 7 aylık hamileyken, Ankara’ya taşındık. Bir ay sonra da bir bebeğimiz oldu. Erken doğum, şehir değişikliği ve kurumsal hayattan ayrılmanın aynı zaman dilimine denk gelmesi beni biraz hırpaladı. İngilizce’de şöyle bir tabir var ya, emontinally unavailable, işte o bendim geçtiğimiz yıl. Bence blog yazarı hatta genelleyeyim, dijital pazarlama profesyonelinin işini iyi yapabilmesi için duygusal olarak uygun olması gerekiyor. Ben değildim ve içerik üretemedim :)

Eksiklerimin farkındayım, sahalara dönme vakti geldi de geçiyor bile. Blog yazarları çalıştayı bu anlamda da etkili oldu aslında. O yüzden Evren‘e ve Atıf Hoca‘ya teşekkürler. Ve orada tanıştığım, uzun zamandır görmediğim güzel insanlara; Hamza‘ya, Haydar‘a, Fırat‘a, Osman‘a ve Burak Adalığ‘a.

Yeniden görüşmek üzere…

Atıf Ünaldı Hoca’yı çok eskiden takip ediyorum, taa Twitter’ın Twitter olduğu zamanlardan :) Bir ay kadar önce Twitter’daki mesaj kutumda bir mesaj gördüm. 17 Kasım’da Kadir Has Üniversitesi’nde üçüncüsü düzenlenecek olan blog çalıştayına davet ediliyorum ve oturum başkanı Atıf Ünaldı hoca. Gözlerimden birkaç damla yaş süzüldü hemen, sevinçten. Halay çekerek kabul ettim. Baktım, bizim oturumdaki tek kadın blogger benim O_o İyi mi kötü mü bilemedim, biraz heyecanlandığımı kabul etmeliyim.

isil_sumer_blog_calistayi

Okumaya devam et