Çıplaklık, Mahrem ve Sosyal Medya

Her ne kadar çıplaklık insanın doğal hali olsa da, modern toplumlarda dışlanan bir kavramdır. İnsan çıplak doğmuştur ama yaşamını devam ettirdiği süre içinde giyinmeli, mahrem yerlerini örtmelidir. Antropologlar insanın giyinmesini, soğuktan korunma, iklim değişikliklerine alışma ve kapanma ritüeline bağlıyorlar. Fakat yine de tam olarak nasıl ortaya çıktığı bilinmiyor. BBC’nin 2003 tarihli haberine göre ise insanın giyimi 72.000 yıllık bir tarihe uzanıyor. Sebebi ise bitler.

Sebebi her ne olursa olsun çıplaklık birçok kültürde hoş karşılanmıyor. Fakat bazı kabilelerde çıplaklığın yüceltildiğini biliyoruz. Modern toplumlarda ise çıplaklığı yaşam biçimi olarak kabul etmiş gruplar mevcut. Özellikle Almanların çıplaklığa karşı zaafları olduğu aşikar :)

naturizm

Nüdizmle ilgili internette birçok bilgi bulabilirsiniz. Araştırırsanız “Çıplaklık kabul edilebilir olsaydı ne yapardınız?” gibi sorularla da karşılabilirsiniz. Örneğin what if it was OK anytime anywhere? makalesinde tartışıldığı gibi. Her neyse, internet ile birlikte çıplaklığı tartışabildiğimize göre artık mahremin şekil değiştirdiğine söylememe gerek yok sanırım.

Peki nudistler nerede ve nasıl buluşuyor? Siz de mi nudizme ilgi duyuyorsunuz?

O zaman sizi Skinbook‘a alayım.

Çünkü Skinbook sadece çıplaklığı hoş görenlere açık. O yüzden sitesine de sadece çıplak fotograflı başvuruları kabul ediyor. Sitenin tanıtım cümlesi ise “skinbook is a social network not a dating platform”. Yani skinbook bir çöpçatanlık sitesi değil sosyal ağ. Siteyi erotik ya da pornografik bir sosyal ağ sananlar yüzünden günlük başvuruların sadece %10’nunu kabul ediyorlar. Çıplaklığı sadece rahatlık ve eğlence olarak gören ve bunu doğal karşılayan insanları buluşturmayı hedefleyen sitenin şu anda yaklaşık 9000 üyesi var.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.