Dünya sizi Google’ladığında neyi göreceğine karar verin!

İtiraf ediyorum: Arada bir kendimi Google’da arıyorum. Tamam tamam, arada bir değil! Çoğu zaman :/ Hatta Google Alert de kullanıyorum. Adım da bir şey indexlenmiş mi yau? N’olmuş acaba? diye soracağıma en temizi bu tabii. Sosyal medya sürekli gelişiyor, bilgi inanılmaz bir hızla artıyor! Zaman zaman kendimiz hakkında araştırma yapmak kötü bir şey değil! Herkes yapmalı! (Hatta, belki saçmaladığımı düşüneceksiniz ama bence herkes hakkında internette bir yerlerde bir şeyler olmalı. Sizin hakkınızda arama yapanlar size ulaşabilmeli. Ben mesela paranoyak derecesinde Google’da hakkında arama yaptığım kişilerle ya da “şey”lerle ilgili bilgiye ulaşamazsam şüpheleniyorum!

Soyadım ne yazık ki her Türk insanının sahip olduğu bir soyad: YILMAZ. Çok şaşırtıcı! :/

Dolayısıyla -elbette işimle de doğrudan ilgili- ne zaman bir sosyal ağ çıksa hemen isilyilmaz olarak üye oluyorum ya da davetiye istiyorum. Ne yazık bana ki gmail adresinde hızlı davranamadım o yüzden “isilyilmz [at] gmail.com” bana kaldı. :/

Bir de severek kullandığım online kimlik kartlarım var. Bunlardan biri de Google’ın 2 sene önce yayına aldığı Google profiller uygulaması. Sosyal ağlarımı bir araya topluyor, kendim hakkında ufak bilgiler yazabiliyor(d)um. Ne yalan söyleyeyim 02 Mart’a kadar bu sistem çok avantajlı değildi.

O yüzden ben de about.me/isilyilmaz ve isilyilmz.kimdir.com’a ağırlık vermiştim. Geçtiğimiz günlerde Google profil sayfasını yeniledi. Artık kullanımı çok daha rahat. Google Profile‘dan üye olabilir ya da varolan profilinizi güncelleyebilirsiniz.

Google Profillerin yeni tasarımı sayesinde insanların sizin hakkınızda neyi göreceğine karar verebiliyorsunuz. Bir ilişkiniz var mı? Kaç yılları arasında hangi okullarda okudunuz? gibi soruların cevabını kolayca yanıtlayabiliyor kim olduğunuzu birkaç cümle ile açıklayabiliyorsunuz. İsterseniz albüm de oluşturabilirsiniz.

Bana biraz Facebook’un sadece “info” bölümü gibi geldi. Ama daha fazlasını beklemenin de bir anlamı yok.

Google kişilerin profil tasarımını değiştirirken çok yakında işletmeler için de yeni bir özelliği devreye sokacağının işaretini verdi sanırım. Google Social Web blogunda yayınlanan haberde “While profiles work well for individuals, we’ll continue to work on new ways for businesses to engage with their customers, so stay tuned for updates.” buna işaret ediyor. Yerel işletmeler ve kendilerini sosyal ağlarda tanıtmak isteyen kobiler için bulunmaz bir fırsat olacak gibi. Yani düşünsenize “Google Haritalar üzerinde işletmenizin yerini işaretleyebilecek, Google Offers ile potansiyel müşterilerinize yeni fırsatları haber verebileceksiniz. Yani yine veriyorsunuz da hepsi derli toplu tek bir sayfada olacak. Yakın zamanda bunun da haberini alırız!

Heyecanla bekliyoruz.

Sevgiler,

A fan of Google

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.