Etiket arşivi: ankara sosyal medya eğitimi

Kaç Paraya Sosyal Medya Uzmanı Olunur?

Bu yazı 13 Şubat'ta AdresGezgini Blog'da ve Campaign TR Blog'da yayınlanmıştır.

Bundan 3-4 sene önce, AdresGezgini‘nde “Sosyal Medya Uzmanı” olarak işe başladığımda birçok kişi tarafından eleştirilmiş, sert okların hedefinde kalmıştım. Hiç önemli değildi, çünkü ben bu titrin içini elimden geldiğince doldurmaya çalıştım ve hala çalışıyorum.

Biliyorum, sosyal medya uzmanı olunmaz, sosyal medyayı kullanan bir iletişim uzmanı, pazarlama uzmanı vs. olursunuz. Ama bu kavram yaratıldı, meslekler sözlüğüne girdi; böyle biliniyor, birçok ajans tarafından iş ilanları ile yeterliliğe sahip kişiler aranıyor, büyük firmalar sosyal medya ekibi kuruyor. Özellikle İstanbul, İzmir, Ankara gibi büyük şehirlerde talep var, yeterli yetişmiş eleman yok. Hal böyle olunca da başta özel üniversiteler olmak üzere birçok eğitim kurumu “sosyal medya uzmanlığı sertifika programı” düzenliyor. Hem kendi blogumdan hem de sosyal ağlardan bana en çok sorulan soru şu: “Sosyal medya uzmanı olmak istiyorum sizce X kursuna gitsem faydalı olur mu?”

Bugüne kadarki eğitim hayatımda tecrübe ettiklerimle sabit ki gittiğiniz kursların, aldığınız eğitimlerin tek başına size ya da kimseye bir faydası yok. Kendinizi geliştirmezseniz derslerde öğrendikleriniz anlamsızlaşacak, üstüne bir de cebinizden tonlarca lira para harcamış olacaksınız.

Bu aynı, tiyatro kursuna gidip tiyatro oyuncusu olacağını sanmak gibi.

Işıl_1987 Okumaya devam et

Kütüphaneler ve Sosyal Medya [SEMİNER]

Geçtiğimiz yıl Samsun’da ÜNAK 2010: Sosyal Ağlarda Bilgi Yönetimi başlıklı bir konferansa katılmış, orada çok değerli hocalarla tanışmıştım. Daha sonra iletişimimizin devam ettiği iki hoca var. Nevzat Özel ve Tolga Çakmak. İkisi de genç, alanlarında yetenekli ve çok başarılı insanlar. Nevzat Hoca Ankara Üniversitesi’nde, Tolga Hoca ise Hacettepe’de araştırma görevlisi olarak çalışıyor.

Geçtiğimiz aylarda Bilkent Üniversitesi’nde Kütüphanecilik Seminerleri düzenlendiğinden bahsetmişlerdi. Bir günü de Web 2.0 teknolojilerine, kütüphanelerde sosyal medya kullanına ayırmak istediklerinden söz etmişlerdi. O günü 12 Ocak olarak belirlemişler, Bilge Hoca aradı beni Bilkent Kütüphanesi’nden. Dört konuşmacı, 20′şer dakikalık sunum şeklinde bir format hazırladıklarından söz etti. Ted konuşmaları gibi. Çok hoşuma gitti, hem Ankara’ya gitme düşüncesi (kardeşimi falan göreceğim ya :) hem de yıllarca Mayfest’inde fink attığım Bilkent’e konuşmacı olarak gidiyor olmak. Sabah 4 falandı yastıktan kafamı spatulayla kazıdılar sanki, soğuk buz gibi hava dinlemedik, Can’la beraber havaalanına gittik.

Okumaya devam et