Etiket arşivi: Dijital Darwinizm

Dijital Darwinizm

Biz bireyler teknolojiyi çok sevdik, çok çabuk adapte olduk ama ya markalar?

Bundan birkaç ay önce Sosyal Medyada Pazarlama Miyopluğu üzerine bir yazı yazmıştım. Teknolojiye adapte olamayan firmalar birer birer yok olacak demiştim. Hemen ardından, geçtiğimiz günlerde Kodak, iflas başvurusunda bulundu. 131 yıllık koca şirket, dijital çağa ayak uyduramadı. Ne kadar acı bir şey, koca bir markanın çöküşü. Ama artık bu gibi üzücü haberlere alışmamız gerekiyor sanırım.

Eskiden marka denilince aklımıza tarihçe, logo gibi kavramlar gelirken şimdilerde farklı algılar oluşuyor zihnimizde. Markalar da insanlar gibi. Kendi karakterleri, kimlikleri, duyguları var. Yaşıyorlar. Yıllarca bu görmezden gelinen özellikler teknolojinin evrilmesi ile gözümüze gözümüze sokulur oldu. Sebebi ise yine biziz aslında. Biz toplum olarak internetle iç içe geçtikçe, markalarla özel bağlar kurmaya başlıyoruz. Sürece dahil oluyoruz ve buna ayak uyduramayan firmalar pıt pıt yok oluyor. :/

Günümüzde bir markayı değerli kılan çok önemli kavramlar var. Mesela iletişim, etkileşim, eğlence, açıklık… Hepsinin bir arada olduğu bir moda markasını örnek vereyim: DKNY.

Hiç DKNY’nin Twitter hesabını incelediniz mi?

Twitter’ın fazla takip edilen marka sayfalarından biri. Özellikle gençler tarafından çok rağbet görüyor. Sebebi gerçek bir insanın elinden çıkan samimi itiraflar ve cümleler. “DKNY PR Girl” kimliği ile DKNY bir moda markası olmaktan çıkıp gerçek bir insan olarak aramıza karışıyor.

Evrimin garip boyutu işte bu olsa gerek. Hepimiz bir şekilde sürece ayak uyduruyoruz. Uyduramayanlar da yok olup gidiyor. Darwin’den kendi cümleleri ile alıntılayan Leon Megginson’a göre ne en güçlü olan ne de en zeki olan hayatta kalacaktır. Değişime en iyi uyum sağlayabilen hayatta kalacaktır.

Dijital Darwinizm

Okumaya devam et