Etiket arşivi: facebook chat

Emoji Kullanımında Cinsiyet Farklılıkları

Her toplumun olduğu gibi internet toplumunun da kendi kültürü, konuşma tarzı ve duygularını ifade etme biçimi var. Ve her toplumda olduğu gibi internet toplumlarında da belli toplumsal cinsiyet kalıp yargıları ve cinsiyet rolleri bulunuyor. Örneğin erkekler için maceracı, kuvvetli, sportif, saldırgan gibi kalıp yargıları oluşurken kadınlar sevecen, yufka yürekli, güzelliklerine düşkün gibi sıfatlarla tanımlanıyorlar. Hatta sırf erkeklerin takıldığı forumlar ya da sadece kadınlar için oluşturulmuş internet grupları var.

İnternet siteleri, gruplar, sosyal networkler falan tamam da “smiley” diye bildiğimiz duygu ifadelerinin toplumsal cinsiyet bağlamında incelendiğini öğrenince epey şaşırdım.

Hani şu hepimizin bir şekilde kulladığı ve bildiği ” :) – ;) – :P ” ifadeler.

Gerçi epey eski, USENET döneminden kalma bir araştırma ama günümüz internet sosyolojisine de ışık tutacaktır.

Texas Üniversitesinden Alecia Wolf tarafından hazırlanan araştırmanın tam adı “Emotional Expression Online: Gender Differences in Emoticon Use“.

Araştırma, erkeklerin çevrimiçi ortamdaki duygusal ifadelerinin kadınlarınkini etkileyip etkilemediğini belirlemek amacıyla, emoticon – duygu ikonları aracılığıyla ifade edilişini inceliyor. Yani, acaba erkekler  duygu ikonlarını kullanarak kadınları baskılıyor mu?

Bakalım:

392573_med Okumaya devam et