Etiket arşivi: facebook

Dijital Hayatlarımız Zamanın İçinde Küçük Bir Nokta

Zaman o kadar hızlı geçiyor ki, birçok şeye yetişemiyor gibi hissediyorsunuz. Hele ki işiniz sosyal medya üzerineyse, gün içinde bölünmeden çalışmak mümkün değil ne yazık ki. Masaüstünde cevaplanmayı bekleyen küçük adamcıklar, okunmayı bekleyen mailler, Facebook sayfanızda biriken yüzlerce update, timelineda kaybolan tweetler, readerınızda birikmiş binlerce blog yazısı, yazılmayı bekleyen onlarca sayfayı dolduracak fikirler, kağıtlarda to do listler… Düşününce bile hafakanlar basıyor bana bu gece vakti.

Her şeyin de ötesinde sevdiklerinize, arkadaşlarınıza vakit ayıramıyorsunuz. Onların arasına karışamıyorsunuz. Bir şekilde hep eksik kalıyorsunuz. Bilgiden overdose oluyorsunuz, öğrendiklerinizi not almazsanız unutuyorsunuz, sonra okurum diye bookmarka eklediğiniz sayfalar ise tarihin tozlu dijital klasörleri arasında kaybolup gidiyor.

bilgi-overdoze Okumaya devam et

Facebook’da olmak ya da olmamak

Facebook’da yaşamaya başlayalı neredeyse 5 yıl olmuş. O yıllardan bu tarafa pek çok şey değişti. Aynı şu aşağıda izlemek üzere olduğunuz video gibi:

O vakitler daha pek kimse keşfetmemişti Facebook’u. Var olan 50-60 arkadaşımı rakı sofrasına davet edip dansöz oynatıyordum. Bunun görsellerini bulamadım. Ama çok eğlenceliydi. Daha sonra büyüyen çiçekler hediye etme, sanal hayvan besleme falan gibi uygulamalarla günüm şenleniyordu. Eski okul arkadaşlarımı bulup onlarla dışarıda buluşmak da işin en eğlenceli yanıydı. Sonra giderek büyüdü Facebook. Benim okulum bitti, çalışma hayatına ucundan kıyısından tutundum. Sonra bir gün kafam attı, 6 aylığına kapattım hesabımı. Ruhumu temizledim. Ne istediğime karar verdim ve yeniden döndüm sahalara. Tam da ortasına! Şimdi işim gereği, inciğini cıncığını öğreniyorum Facebook ve benzerlerinin. Hayır tabii ki uygulama geliştiremiyorum ama sosyoloji ile harmanlayarak bilmem gerekenden daha fazlasını öğrenmeye zorluyorum beynimi. Her gün kendimle yarışıyorum, iyi yapılmış işleri alkışlıyorum. Kötülere burun kıvırıyorum. Kimseyi üzmeden, tamamen “Işıl Yılmaz” ile yarışıyorum.

Bu süreçte her dakika sosyal medyada gizlilik, sosyal medyada pazarlama, sosyal medyada gruplar gibi tonlarca konuda fikir sahibi oluyorum. Tüm bildiklerimi unutup yeniden öğreniyorum. Bana kişisel olarak en çok fayda sağlayan konulardan biri ne biliyor musunuz: sosyal medyanın akıllı kullanımı. Bilinçli tüketim, hemen her şeyde olduğu gibi sosyal medyada da karşımıza çıkıyor. Tam da bu noktada aşağıdaki video çıktı karşıma:

Hayır, hayır! Sosyal medyada olmayın demiyorum. Sadece bilinçli tüketim. Naçizane dileğim budur.