Etiket arşivi: internette samimiyet

İnternet ve Samimiyetin Demokratikleşmesi

University College London Antropoloji bölümü profesörlerinden Stefana Broadbent, internetle birlikte insanlar ve kurumlar arasında yeni ve gizli bir gerilim olduğunu düşünüyor. Kurumlar, yani okullar, hastaneler, ofisler, devlet daireleri gibi hepimizin gündelik hayatlarının büyük bir kısmını geçirdikleri yerler bir takım kurallarla işleyişlerini sürdürürler.

Örneğin, öğrencilerin derste telefonla konuşmaları yasaktır ya da fabrikalarda mesai saatleri içerisinde sevdiklerinizle iletişim kurmanız mümkün değildir. Ama internetle birlikte bu biraz şekil değiştirdi. Artık insanlar iletişim kanallarını kullanarak bu kurumların onlara dayatmış olduğu soyutlanmayı kırıyorlar. Bunu nasıl yapıyorlar? Çok basit, kendinizden düşünün, eğer çalıştığınız iş yerindeki bilgisayarınızda sosyal ağlara erişim yoksa akıllı telefonunuzu kullanarak Facebook güncellemelerine bakarsınız, sevgilinizle gtalktan anlık mesajlaşırsınız ya da telefonunuz sadece mesaj yazmaya ve konuşmaya yarıyorsa tuvalete gider orada konuşursunuz.

skype-dinner

Okumaya devam et

İnternette Mahremiyet: Seni Kimin İzlediğini Biliyor Musun?

“İnternette mahremiyet” sıklıkla tartışılan bir konu. Kim, neyi, ne kadar görmelidir? Bu soruların cevapları kişiden kişiye değişmekle birlikte son dönemde Facebook’un gizlilik ayarlarında yaptığı değişikliklere hakim değilseniz tüm özel hayatınız bütün webe açılmış durumda, unutmayın.

Wordstream Marketing adlı web sitesinin hazırladığı bir infografiğe göre Facebook’un 2005 yılından bu yana yaptığı gizlilik ayarları ile ilgili güncellemeler sonunda en üst düzeye ulaştı. Öyle üst düzey derken, sınırlamalarla ilgili olduğunu sanmayın. Herkesin sizin bilginize erişimi var demek istiyorum. Gerçi, herkesin her şeyi bildiği bir dünyada sizin özel hayatınız ne kadar değerli o tartışılır ama yine de oldukça rahatsız edici bir durum.

Okumaya devam et