Etiket arşivi: izmir sosyal medya eğitimi

STAGE-co Event: Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya

STAGE-co‘yu henüz duydunuz mu bilmiyorum ama bundan sonra sıklıkla duyacağınıza eminim. STAGE-co benim çok sevdiğim biri Belçikalı-Patrick Bosteels biri Türk-Neşen Yücel iki kişinin girişimciler, yatırımcılar ve eğitmenleri buluşturmayı hedeflediği platform, bir nevi TED/TEDx.

Stage-Co Meetup Sept 12-2013 from STAGE-Co on Vimeo.

Okumaya devam et

Kaç Paraya Sosyal Medya Uzmanı Olunur?

Bu yazı 13 Şubat'ta AdresGezgini Blog'da ve Campaign TR Blog'da yayınlanmıştır.

Bundan 3-4 sene önce, AdresGezgini‘nde “Sosyal Medya Uzmanı” olarak işe başladığımda birçok kişi tarafından eleştirilmiş, sert okların hedefinde kalmıştım. Hiç önemli değildi, çünkü ben bu titrin içini elimden geldiğince doldurmaya çalıştım ve hala çalışıyorum.

Biliyorum, sosyal medya uzmanı olunmaz, sosyal medyayı kullanan bir iletişim uzmanı, pazarlama uzmanı vs. olursunuz. Ama bu kavram yaratıldı, meslekler sözlüğüne girdi; böyle biliniyor, birçok ajans tarafından iş ilanları ile yeterliliğe sahip kişiler aranıyor, büyük firmalar sosyal medya ekibi kuruyor. Özellikle İstanbul, İzmir, Ankara gibi büyük şehirlerde talep var, yeterli yetişmiş eleman yok. Hal böyle olunca da başta özel üniversiteler olmak üzere birçok eğitim kurumu “sosyal medya uzmanlığı sertifika programı” düzenliyor. Hem kendi blogumdan hem de sosyal ağlardan bana en çok sorulan soru şu: “Sosyal medya uzmanı olmak istiyorum sizce X kursuna gitsem faydalı olur mu?”

Bugüne kadarki eğitim hayatımda tecrübe ettiklerimle sabit ki gittiğiniz kursların, aldığınız eğitimlerin tek başına size ya da kimseye bir faydası yok. Kendinizi geliştirmezseniz derslerde öğrendikleriniz anlamsızlaşacak, üstüne bir de cebinizden tonlarca lira para harcamış olacaksınız.

Bu aynı, tiyatro kursuna gidip tiyatro oyuncusu olacağını sanmak gibi.

Işıl_1987 Okumaya devam et

Biz sosyal medyada bi’ şeyler yapmak istiyoruz.

Dün tüm gün Hilton’da Şapka Takımı‘nın düzenlediği Sosyal Medya Uygarlığında Marka Yönetimi konferansındaydık. Onun yazısını daha sonra uzun uzun yazarım kendi dilimde ama genel olarak neler olmuş derseniz sizi şöyle alayım: Sosyal Medyanın Ustaları İzmir’deydi.

Dün sunum yapan konuklardan biri –Ali Güraçar– bir gün müşterisinden bir mail geldiğinden bahsetti. Mailde aynen şöyle yazıyormuş: “Biz sosyal medyada bi’ şeyler yapmak istiyoruz.”

Herkes sosyal medyada olmak, bu büyük pastadan bir dilim de olsa yemek istiyor. Ama çoğu kimse ne yapacağını bilmiyor. Ajanslar da öyle. Eminim birkaç yıl önce sosyal medyanın pazarlama açısından bu kadar tutulacağı çoğunun aklına gelmemiştir. Şimdilerde ise herkes sosyal medyada, herkes sosyal medya uzmanı.

Okumaya devam et