Etiket arşivi: izmir sosyal medya uzmanı

Biz sosyal medyada bi’ şeyler yapmak istiyoruz.

Dün tüm gün Hilton’da Şapka Takımı‘nın düzenlediği Sosyal Medya Uygarlığında Marka Yönetimi konferansındaydık. Onun yazısını daha sonra uzun uzun yazarım kendi dilimde ama genel olarak neler olmuş derseniz sizi şöyle alayım: Sosyal Medyanın Ustaları İzmir’deydi.

Dün sunum yapan konuklardan biri –Ali Güraçar– bir gün müşterisinden bir mail geldiğinden bahsetti. Mailde aynen şöyle yazıyormuş: “Biz sosyal medyada bi’ şeyler yapmak istiyoruz.”

Herkes sosyal medyada olmak, bu büyük pastadan bir dilim de olsa yemek istiyor. Ama çoğu kimse ne yapacağını bilmiyor. Ajanslar da öyle. Eminim birkaç yıl önce sosyal medyanın pazarlama açısından bu kadar tutulacağı çoğunun aklına gelmemiştir. Şimdilerde ise herkes sosyal medyada, herkes sosyal medya uzmanı.

Okumaya devam et

Sosyal Medya’yı yöneten insan davranışları

Geçenlerde bir blogda denk gelmiştim, her sosyal medya uzmanının bilmesi gereken insan davranışları gibi bir başlıkta ayrıntılı bir yazı. Bundan 2 yıl kadar önce, sosyal medya uzmanlığı çok tartışılır bir kavramken ve birçok kişi bu kavramla enine boyuna dalga geçerken, sosyal medya uzmanlığının sadece teknik bir konu olduğundan söz ederlerken; ben ve saz arkadaşlarım sosyal medyanın aslında sadece teknik değil ,sosyal, psikolojik ve sosyolojik yanları olduğundan, her sosyal medya uzmanının ya da – siz adına ne derseniz – sosyal medya çalışanının sosyoloji, psikoloji, pazarlama gibi konularda bilgi sahibi olması gerektiğinden söz ediyorduk.

Bugün artık bu konu tamamen anlaşılır durumda. Sosyal medyanın bir okulu, lisans derecesi ile mezun olunan alanı yok. İnternete gönül vermiş, ilgili herkes sosyal medya uzmanı olabilir ki büyük şehirlerin tamamında buna yönelik sertifika programları mevcut. Yeri gelmişken söz edeyim, sevgili Can Uğurcan ile birlikte detaylı bir eğitim programı da İzmir’de hazırladık. Eğitişim İzmir ve AdresGezgini ortaklığında –sanırım- İzmir’de ilk defa uzun süreli bir “Sosyal Medya Uzmanlığı Sertifika Programı” açılıyor. Bu da başka bir yazının konusu.

sosyal medyada insan davranışı

Okumaya devam et

Küçük bir oyun: “Sosyal medya insanı … kılar.”

Aşağıdaki yazının görselleri teknik bir arızadan dolayı bulunamamaktadır. Verdiğimrahatsızlıktan dolayı özür dilerim.

İletişim sosyolojisi ile ilgilenenler bilirler Eric Maigret’in Türkçe’ye yeni çevrilmiş bir kitabı var: “Medya ve İletişim Sosyolojisi” Ben henüz okumaya yeni başladım ama 30-40 sayfalık tecrübeme dayanarak okumanızı tavsiye edebilirim. Kitabın arka kapağında da yazıyor zaten ama yine de hatırlatayım, sadece ”öğrenci”lere yönelik bir kitap değil bu; iletişim ve medya alanında çalışan herkesin başucu kitabı olabilir. Özellikle yeni nesil iletişim kaynaklarını anlamlandırabilmek açısından dönüp dönüp bakabilirsiniz teorilere. Oy, sanki kitabın yazarı benim ne övdüm hehe, her neyse, kitabın bir yerinde Maigret, bir oyun öneriyor. Herhangi bir toplulukta oynanabilir. Örneğin, bir sunum sırasında dinleyicilerinize, ya da eğer öğretmenseniz ders sırasında öğrencilerinizle…

Okumaya devam et