Etiket arşivi: Osman Yılmaz

Anne ve Babanın 30. Evlilik Yıldönümü

Bir bahar akşamı, komşunun bahçesinden karanlığa incecik bir klarnet sesi yayılıyor. Ses öyle temiz ki, gökte biraz dolaşıp hemen yüreğime saplanıyor. Biraz acıtıyor, ama huzur veriyor. Aynı zamanlarda annemin Facebook’ta paylaştığı, “30 yılı geride bıraktık” notunun ekli olduğu bir fotoğraf görüyorum. Bahçeden gelen ses daha da inceliyor, inceliyor. Parçalanıyor, bin parçaya ayrılıyor. Ok gibi batıveriyor yüreğime. Demek o yüzden gün boyu aralıklarla yaptığımız konuşmalarda sesi betmiş, demek bana bir şey anlatmaya çalışıyormuş.

Alevleniyor içimde bir şey, kendime kızıyorum. Hatırlamadığıma. Unutkanlığıma. Sonra, kardeşime kızıyorum. Bana neden hatırlatmadığına, unutturduğuna.

Okumaya devam et

Babamı yeniden tanımak

Yunan mitolojisinin güçlü krallarından Agamemnon ile güzeller güzeli kraliçesi Clymenestra’nın kızı Electra, erkek kardeşinin günün birinde annesini öldürmesine dayanamayarak intikam için babası Agamemnon’u öldürür. Tanrıların ve kralların, gökyüzü ve yeryüzünün birbirine girdiği Yunan Mitolojisi’nin bu şehvet ve ihtiras dolu öykülerine hayran biri olan Freud, kız çocuğu-baba ilişkisini açıklamak için Elektra’yı kullanır. Freud’un Electra Karmaşası adını verdiği teorisi, 4- 6 yaş arasında kız çocuklarının bir “penise” sâhip olmadığı için annesi tarafından iğdiş edildiğini düşünmesi üzerine kuruludur. Kız çocuk aslında babaya aşıktır ve istemeye istemeye annesiyle özdeşleşip onu benimsemesi babaya hasret yaratır.

electra Okumaya devam et