Etiket arşivi: sosyal medya vaka analizi

Bir Sosyologun Sosyal Medya İle İmtihanı

Sosyoloji benim için her zaman bir sığınak olmuştur. Kafa karışıklığımı giderebildiğim, toplumları, kültürlerini yargılamadan anlayabileceğim sınırsız kaynakla dolu sessiz bir liman. Her zaman içinde çığırtkanlar vardı bu bilimin ama benim kafamdaki çığlıklarımı dindirmeme neden oldu. Ne yazık ki bunu bizim devlet üniversitelerinde yapabilmek çok zor. Kimse alınmasın ama üniversitelerin sosyoloji bölümleri saman kağıtlara kurşun kalemlerle not alınmış, miadı çoktan dolmuş teorilerle öğretim yapmaya çalışan hocalarla dolu. Eğer içinizde birazcık sosyoloji aşkı yoksa, okuldan mezun olduktan sonra sudan çıkmış balık gibi karada nefes almaya çalışırsınız.

Sosyal medyaya giriş yaptığım son 3 senedir sosyal medyanın sosyolojisi üzerine okumalar yapıyorum. Bulabildiğim tüm makaleleri, blogları okuyor, işime yarayanları not edip gerisini geri dönüşüm kutusuna postalıyorum. Geçenlerde Avustralyalı bir hocanın bloguna denk geldim. Adı Deborah Lupton, Sydney Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde görev yapıyor.

Bugün size Deborah Lupton’ın hikayesini anlatacağım.

digital_sociology

Okumaya devam et

Social Media Case Study: AMK Spor

“Amk” is a common slang in Turkish language, usually used at the end of sentences, short for the ‘F- word’.

A new web site with a surprizing title called “nebuamk.com” (Turkish analogy of dafuq.com) was launched about two weeks ago. I personally mistook it for a comedy page; I thought it was a new addition to several funny sites like theonion.com. The reason I took it for a joke was the title, I never thought it was possible for a serious newspaper or a magazine would publish curse words. But it was really funny. Dafuq was that?

I checked on whois.com that the domain name was registered on May 25th. So it actually is short time for a big project. Thanks to the appealing name, the social media promotions of AMK have reached thousands of people in a single week.

Facebook page of AMK was activated on May 31st, when only 3 people “liked” it.
On the launch day of the paper, total number of “likes” on the Facebook page was 14.671, with 11.145 people “talking about” it.

Okumaya devam et

Sosyal Medya Vaka Analizi: Çiçeksepeti.com

Her saniyem şu beyaz ekranın önünde geçtiği için sosyal medyada yaşanan birçok krize, iyi yönetilemeyen marka hikayelerine şahit oluyorum ama genelde başarısızlık hikayelerine blogumda yer vermekten çok hoşlanmam. Bunun belli başlı nedenleri var, çoğu da duygusal. İnsanları kırmaktan hoşlanmıyorum. İşim gereği başarısızlık hikayelerini sunumlarda vs. anlatıyorum evet,  ama söz uçar yazı kalır derler, yazmak istemiyorum işte. :)

Bugün başıma çok ilginç bir şey geldi. Biliyorsunuz, bugün Öğretmenler Günü. Anneme bir jest yapmak istedim. Senelerdir bizi yetiştirmek için didindi, elinden gelen her şeyi yaptı ama her şeyin ötesinde dünyanın en kutsal mesleği olan öğretmenliği icra etti. Şimdi emekli oldu ama o benim için hala en sevgili öğretmenim.

nigar-yilmaz Okumaya devam et