Etiket arşivi: sosyal medyada marka olmak

Sosyal medyanın uzmanıyım, iletişimin hastasıyım

Son zamanlarda sosyal medyanın iletişim sosyolojisi üzerine kafa yormaktan, okumalar yapmaktan ve hatta sadece okumaktan o kadar uzaklaştım ki sürekli eski bilgilerimden yiyormuşum gibi geliyor.

Sosyal medya uzmanıyım demek kolay ama eğer kendinizi sürekli geliştirmiyor, yeniyi takip etmiyor, tiyatroya gitmiyor ya da çizgi film izlemiyorsanız olduğunuz yerde kalıyorsunuz. Hatta sosyal medyada bu durum yokuş aşağı düşmek gibi. Oysa ki planlama yapmak için kendinizi dinlemeniz gerekiyor. Tıpkı uçaklardaki güvenlik anonslarında, bebekli annelerin kabin basıncının düşmesi durumunda önce kendilerine maske takmalarının ardından bebeklerini korumaları gerektiğinin hatırlatılması gibi.

sosyal medya-itiraf

Okumaya devam et

Dünya sizi Google’ladığında neyi göreceğine karar verin!

İtiraf ediyorum: Arada bir kendimi Google’da arıyorum. Tamam tamam, arada bir değil! Çoğu zaman :/ Hatta Google Alert de kullanıyorum. Adım da bir şey indexlenmiş mi yau? N’olmuş acaba? diye soracağıma en temizi bu tabii. Sosyal medya sürekli gelişiyor, bilgi inanılmaz bir hızla artıyor! Zaman zaman kendimiz hakkında araştırma yapmak kötü bir şey değil! Herkes yapmalı! (Hatta, belki saçmaladığımı düşüneceksiniz ama bence herkes hakkında internette bir yerlerde bir şeyler olmalı. Sizin hakkınızda arama yapanlar size ulaşabilmeli. Ben mesela paranoyak derecesinde Google’da hakkında arama yaptığım kişilerle ya da “şey”lerle ilgili bilgiye ulaşamazsam şüpheleniyorum!

Soyadım ne yazık ki her Türk insanının sahip olduğu bir soyad: YILMAZ. Çok şaşırtıcı! :/

Dolayısıyla -elbette işimle de doğrudan ilgili- ne zaman bir sosyal ağ çıksa hemen isilyilmaz olarak üye oluyorum ya da davetiye istiyorum. Ne yazık bana ki gmail adresinde hızlı davranamadım o yüzden “isilyilmz [at] gmail.com” bana kaldı. :/

Bir de severek kullandığım online kimlik kartlarım var. Bunlardan biri de Google’ın 2 sene önce yayına aldığı Google profiller uygulaması. Sosyal ağlarımı bir araya topluyor, kendim hakkında ufak bilgiler yazabiliyor(d)um. Ne yalan söyleyeyim 02 Mart’a kadar bu sistem çok avantajlı değildi.

Okumaya devam et