Etiket arşivi: ted talks

Özgüven Eksikliğini Nasıl Aşarız? // 100 Günlük Reddedilme Deneyi

İlkokulun ilk yılları olmalı çünkü geometrik şekilleri öğreniyoruz. En çok 3. sınıftayım. Öğretmenimiz o gün bir derste duvardaki Türkiye haritasını gösterip “Çocuklar sizce ülkemiz hangi geometrik şekle benziyor?” diye sordu. Ben biliyorum, en çok ben biliyorum. O kadar heyecanlandım ki parmak kaldırdım. ARABAAAA!

Türkiye Haritası

Hemen arkasından öğretmenin ZAHAHAAHA efektli kahkahası duyuldu, sonra bütün sınıf! O nasıl gülmek, sanki aylardır gülmemişler.

Okumaya devam et

100 günlüğüne bir şeyler dene

Klasik; insan doğuyor, büyüyor ve ölüyor. Büyüme ve ölme sürecinin arasını değerlendirmek bizim elimizde. Yaşam her günü erteleyerek yaşayınca deneyimlemek ve deneyimlerden bir şeyler öğrenmek için çok kısa. Hele de 20’den sonrası epey hızlı ilerliyormuş. Daha dün üniversiteden mezun olmuş gibiyim, oysa aradan 7 sene geçmiş. Şaka gibi. Her şey yolunda giderse 30, bilemedin 40 senelik ömrüm daha kaldı. Bu süreyi iyi geçirmek, farklı şeyler yaşamak bizim elimizde. Oysa ben daha düzenli blog bile tutamıyorum. Her gün şunu da yapayım deyip vakit bulamadığımdan ya da tembelliğimden erteliyorum.

lazy

Okumaya devam et

Ted’le 21 Gün Deneyi

Ted’le 21 gün” deneyimde bugün onuncu (10) günümdeyim. Bu deney benim için, 14 Haziran TedX Alsancak öncesi çok iyi bir alıştırma oluyor. Ted konuşmaları nasıl olur, hangi konularda konuşulmalıdır gibi sorulara cevap buluyorum. Umarım 14 Haziran’da beni izleyenlere iyi bir deneyim yaşatabilirim, kimse de sıkılmaz.

Ted’le 21 gün deneyi nedir?

TED videolarına aşina mısınız bilmiyorum ama buraya kadar merak edip geldiyseniz biraz bilginiz ve ilginiz var diye tahmin ederek direkt konuya giriyorum. Ted.com‘dan ulaşabileceğiniz videolardan 21 gün boyunca her gün birini izliyor, sonra bu videonun sizde uyandırdıkları ile ilgili bir yazı yazıyorsunuz. Yazdığınız yazıları video linki ve isminiz ile birlikte tedle21gun@gmail.com adresine iletiyorsunuz. Yazınız ted’le 21 gün’ün web sitesinde yer alıyor, hem siz öğreniyorsunuz hem de sizi okuyanlar.

Slide1

Okumaya devam et