Etiket arşivi: tedle 21 gün

Ted’le 21 Gün Deneyi

Ted’le 21 gün” deneyimde bugün onuncu (10) günümdeyim. Bu deney benim için, 14 Haziran TedX Alsancak öncesi çok iyi bir alıştırma oluyor. Ted konuşmaları nasıl olur, hangi konularda konuşulmalıdır gibi sorulara cevap buluyorum. Umarım 14 Haziran’da beni izleyenlere iyi bir deneyim yaşatabilirim, kimse de sıkılmaz.

Ted’le 21 gün deneyi nedir?

TED videolarına aşina mısınız bilmiyorum ama buraya kadar merak edip geldiyseniz biraz bilginiz ve ilginiz var diye tahmin ederek direkt konuya giriyorum. Ted.com‘dan ulaşabileceğiniz videolardan 21 gün boyunca her gün birini izliyor, sonra bu videonun sizde uyandırdıkları ile ilgili bir yazı yazıyorsunuz. Yazdığınız yazıları video linki ve isminiz ile birlikte tedle21gun@gmail.com adresine iletiyorsunuz. Yazınız ted’le 21 gün’ün web sitesinde yer alıyor, hem siz öğreniyorsunuz hem de sizi okuyanlar.

Slide1

Okumaya devam et

Birke Baehr: Gıda sistemimizin nesi var?

Babam 50 yaşından sonra dededen kalma arazilerde ceviz yetiştirmeye başladı. Geçen sene bir akraba düğününde uzun zamandır görmediğimiz tanıdıklardan biri ile karşılaştık. Ziraat mühendisi olan bu tanıdığımız babamın binbir sıkıntıyla yetiştirmeye çalıştığı cevizlerin asla büyümeyeceğini çünkü o yeşil, beyaz spreylerden kullanmadığını söylemişti. Babam ısrarla o spreylerden almıyor, hatta baya baya ilkel tarım yapıyordu. Ziraat mühendisi arkadaşının sözlerini bir kulaktan dinleyip öbüründen bay bay diyerek yolculayan babam yaz başında sulama sistemi kurdurdu ve sonunda ağaçları yemyeşil oldu. Acelesi yok, cevizleri yavaş yavaş büyüsün, sağlıklı olsun istiyor. Haklı da.

Okumaya devam et