Etiket arşivi: Twitter

Ama ünlüler de insan: Jimmy Kimmel Live – Mean Tweets

90’lı yılların sonlarıydı sanırım. Dönemin en popüler öğesi “Gamsız” şarkısı ve sürme çekilmiş gözleriyle ergen kızların gönlüne taht kurmuş olan Doğuş.

doğuş-gamsız

Saçlarımı kestirmek için mahallemizdeki berbere gidiyordum arada. Yine öyle bir günde kuafördeyim; benden 3-4 yaş küçük kalfa ile sohbet ediyoruz. Kız bana Doğuş’a nasıl ulaşabileceğini sordu. O kadar hayran ki Doğuş dediğinde gözleri parlıyor. Kesin ulaşması lazım, ama herhangi bir yol yok gibi. Artık nasıl çaresiz kalmışsa bana soruyor. Yıldıza Ulaşmak dizisini hatırlarsanız Lorena Gaiten’in Eduardo ile tanışma hayallerini bilirsiniz. İşte, onun gibi.

alcanzar-yıldıza-ulaşmak Okumaya devam et

Twitter “Unfollow”un Sosyolojik Dinamikleri

Ben artık sosyal medya’yı tanımlamaya ihtiyacımız olduğunu sanmıyorum. Bize gereken daha çok onun sosyolojik alt yapısını anlamak ve teknik yönlerini analiz edebilmek. Sosyal medya nedir sorusuna: “efendim sosyal medya web 2.0 teknolojisinden kaynaklı bir takım vs. vs. …” gibi alevli cümleler kurarak basmakalıp cevaplar vermek yerine sosyal medyanın ilişkiler üzerine kurulu olduğunu kavramamız önemli.

Kore Teknoloji Enstitüsü (KAIST) akademisyenlerinden Prof. Sue B. Moon’a göre sosyal ağlarda ilişkileri analiz etmenin iki temel değişkeni var: ilişki kurmak ve ilişkiyi bitirmek. Fakat aslında bu tarz sosyal ağlar genelde ilişki yaratmak ve ilişkiyi beslemek üzerine kurulu olduğu için bitirilen ilişkinin analizini yapmak biraz zor olsa gerek. Sue Moon, Twitter’da özellikle analizin daha kolay olduğunu fark etmiş çünkü sosyal medyacıların korkusu “Unfollow” tuşu var.

unfollow Okumaya devam et