Gangnam Style ve Kar Topu Etkisi

Gangnam Style ile ilgili bir fikri olmayan tek ben kalmıştım. Bu eksiği tamamlamak adına bugün bilgisayarımın karşısına geçtim. Biliyorum dijital sosyoloji ile ilgili bir yazı yazacaktım ama daha araştırmalarımı sonlandırmadım. Bir de zaten ofiste işler çok yoğun, kafamı kaldıracak vakit bulamıyorum. Akşam eve geldiğimde de beynimin içine yapışan toplu iğneleri temizlemek epey vaktimi alıyor. Neyse efem, sizinle pek ilgisi olmayan bu bölümü hızla geçerek Gangnam Style şarkısının neden bu kadar ünlü olduğu konusuyla ilgili birkaç kelam edeyim istiyorum.

psy-gangnam-style

Çok uzun değil, sıkılmayın.

Bütün dünya Gangnam Style şarkısını ezberlemiş olduğu için, PSY’ın (say diye okunuyor) kim olduğunu falan anlatmayacağım burada. Ha olur da bilmeyenler vardır diye şuraya da bir link iliştiriyorum.

Herkes merak ediyor. Gangnam Style çok mu güzel, şarkı çok mu eğlenceli de bu kadar ünlü oldu. Nedir yani?

Bu konuda herkesin söyleyecek birkaç cümlesi var. “Dansı güzel”, “radyoda çalıyor sürekli napalım” gibi…

Ama esas soru, olay bu hale nasıl geldi?

sercan-sezginer-gangnam-style

Yukarıda adları yer alan arkadaşlar, benim ortaokul-lise sıralarından arkadaşlarım. Kendileri de Gangnam Style’ın bu kadar popüler hale gelmiş olmasına anlam veremiyor. Ben Sercan’ın Facebook postunu trolleyerek açıkladım gerçi ama Sercan’ın Facebook profili public olmadığı için siz göremezsiniz. O yüzden bir de buradan açıklayayım:

Gangnam Style, Temmuz ayı ortalarında 20 milyon civarında bir izlenme oranına sahipken bir gün Amerikalı rap şarkıcı T-Pain’in şarkıyı Twitter’da paylaşması ile bir anda fenomen haline geliyor. Şu anki izlenme oranı 423,059,334. Beğeni sayısı ise 3,809,932. Bu haliyle Guiness Rekorlar Kitabına da girdi.

O tweet toplamda 2.434 defa ReTweet almış. Ardından Katy Perry, Britney Spears, Tom Cruise ve Maroon 5 gibi ünlüler tweetlerinde PSY’dan ve Gangnam Style videosundan bahsediyorlar. Aynı şekilde, bu tweetler de binlerce RT alıyor.

Ardından PSY’a resmen Allah yürü ya kulum diyor. Adam Ellen DeGeneres showa katılıyor, Amerika’daki birçok radyo programına konuk olarak davet ediliyor. Hatta Google’ın kurucularından Eric Schmidt’e bile dans dersi veriyor :)

Gangnam Style Neden Bu Kadar Popüler Oldu?

Şahsi fikrim bunun bir kartopu gibi büyümesidir.

Doppler etkisini biliyor musunuz? Daha önce anlatmıştım şurada gerçi ama kısaca bahsedeyim yine de; Doppler Etkisi ışık veya ses kaynağının hareket etmesi durumunda, kaynağın ürettiği dalgaların hızı ile kaynağın kendi hızının üst üste binerek, yayılan dalgaların frekansını arttırması durumu. Gangnam Style’a kısa sürede böylesi bi’ popülariteyi getiren, videonun bu kadar çabuk viral olmasının nedeni sosyal medyanın yayılım gücü.

 T-Pain ve Britney Spears gibi Twitter’da etkisi güçlü olan kişilerin videoyu paylaşmaları ile seeding ayağını tamamlayan şarkının sosyal medyadaki yayılımı ardından geleneksel medyanın da gücünü arkasına alarak hızla, virüs gibi yayıldı. Buradaki en önemli aşama ise Twitter. Video, sosyal medya ile yayılırken, geleneksel medyadaki gibi doğrusal bir yayılım göstermiyor, ‘re-tweet‘, ‘share‘, ‘like‘ vb. mekanizmalarla paylaşılarak, kopyalanarak yoğunlaştırılıyor; tıpkı Nyan Cat’de olduğu gibi insanlar Gangnam’ı yeniden üretiyorlar.

YouTube’da yüzlerce Gangnam Style dansı yapan insan bulabilirsiniz. Hatta bunlardan bazıları da kendi çapında ünlü oldu.

Dans basit, şarkı komik…

Bir de Key Influencer‘lar paylaşınca yeme de yanında yat bir fenomenimiz daha oldu.

Gangnam Style ve Kar Topu Etkisi” üzerine bir düşünce

  1. snowfalcon

    Aslında şunuda belirtmek isterim ; şarkıyı ilk dinlediğimizde arkadaşlar arasında güney korenin ajdarı yakıştırmasını yapmıştık. Bir nevi dalga geçme amaçlı paylaşım yaptık ama millet ciddiye alınca sonuç bu :/

    Yanıtla

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.