Isaac Asimov’un 1964 yılında 2014 ile ilgili yaptığı ürkütücü tahminler

Birkaç gün önce Buzzfeed‘de hemen ardından da Open Culture‘da Asimov’un 1964 yılında, birkaç ay sonra adım atacağımız 2014 ile ilgili öngörülerini okumuştum. O günden beri zihnimin bir köşesinde bu tahminler dönüp duruyor, yemekte Can‘a yazıyı okuyup okumadığını soracak kadar ileri gidince “belki de buraya yazmam gerekli” diye düşünüp metni çevirmeye karar verdim.

Ne de olsa uzun zamandır bloguma yazı yazmıyordum ve belki de Asimov iyi bir geri dönüş olabilir.

Isaac-Asimov

“İnsanlar kendilerine daha uygun bir çevre yaratabilmek için doğadan çekilmeye devam edecekler.”

çalışma-masası

“Suyu ısıtıp kahveye dönüştürebilen, “oto yemek” hazırlayabilen mutfak aletleri icat edilecek.”

kahve-makinesi

“Tam öğün olarak hazırlanan ürünler pişirilmeye hazır şekilde dondurucularda saklanacak.”

dondurulmuş-gıda

“2014’ün elektronik aletleri elbette ki kablosuz olacak.”

akıllı-durak

Robot beyinli araçların tasarımı için yoğun emek harcanacak. Belirli bir yöne gitmeye ayarlanabilecek araçlar insan sürücünün yavaş reflekslerinden etkilenmeden hedefine ulaşacak. İnsanın sürüş kabiliyeti sınırlayıcı olmayacak.”

insansız-araba

“Yüzeyle olabildiğince az temas eden ulaşım araçları önem kazanacak.”

Feat-loop0_2648263b

“2014’e kadar yalnızca insansız araçlar Mars’a inmiş, yine de insanlı bir keşif üzerine çalışılıyor olacak ve 2014’te gelecekte bir Mars kolonisinin hayali kurulacak.”

mars-curiosity

“Kısa mesafeli ulaşımda kenarlarında banklar olan hareketli kaldırımlar şehir merkezlerinde görülmeye başlanacak.”

yürüyen-merdiven

“2014’te dünya nüfusu 6.5 milyar’a ulaşacak, Amerika’nın nüfusu ise 350 milyon olacak.”

dünya-nüfusu

“Uzayda dolaşıp duran eşzamanlı uydular dünyanın herhangi bir yerinden istediğinizle konuşabilmenizi mümkün kılacak.”

uydu-telefonu

“İletişim görme ve duyma üzerine olacak ve telefonunuzla sesini duyabildiğiniz herkesi aynı zamanda görebileceksiniz.”

görüntülü-konuşma

“Aslında 2014’teki en popüler şeylerden biri de gerçek boyutlu bir bale performansını izleyebileceğiniz 3D televizyonlar olacak.”

3-D bale

“2014’te robotlar ne çok yaygın ne de çok iyi olacak ama varlıklarını sürdürecekler.”

robot

“2014’te makineler tarafından daha iyi yapılması mümkün olmayan birkaç rutin iş kalmış olacak. Bu nedenle insanlık büyük oranda makinelere bağlı bir ırka dönüşmüş olacak.”

insan-makine

“Buna rağmen herkes sıkıntıdan patlayacak.”

“Herhangi bir yaratıcı işe çalışacak bir avuç şanslı kişi insanoğlunun gerçek elit kesmini oluşturacak, çünkü yalnızca onlar bir makineye hizmet etmekten daha fazlasını yapıyor olacak.”

birhan-tuğba

“Nitekim 2014 hakkında söyleyebileceğim en hüzünlü tahmin, işsiz kalmış bir toplumda sözlükteki en görkemli kelime “iş” olacak.”

kosgeb

——-

Bu kadar “destekli atılabilir”, değil mi? Belki de adam gelecekten gelmiştir, kim bilir. :)

Isaac Asimov’un 1964 yılında 2014 ile ilgili yaptığı ürkütücü tahminler” üzerine 2 düşünce

 1. kemal

  Bu bir şey mi adam 1964 de söylemiş bunları ne olmuş ki 50 sene olmamış daha, Ama 1400 sene evvel söylemiş olan biri var ve tüm söyledikleri de sırasıyla gerçekleşiyor. Tabi onun sözleri bir anlam ifade etmiyor çünkü o batılı değil, entel süslü sözler söylemiyor veya sahte “dünya geleceği” hikayeleri uydurmuyor. Bu kişi Muhammet Mustafa s.a.v efendimiz. o sadece doğruyu söylüyor ve gelecek olandan da insanlığı uyarıyor tam 1400 senedir. Ama onu beğenmezler çünkü o gerçeği dosdoğru söylüyor.

  Onun ahir zamanla ilgili öyle ince mesajları var ki okuyanlar iyi biliyor. Birkaçı aklımda yüzlerce var ama bir kaçını söyliyeyim,

  “kufe mescidinin batı duvarı ve kubbesi yıkılacak” bin yıllık cami amerikan işgali sırasında aynen söylendiği gibi batı duvarı ve kubbesi yıkıldı nette haberleri var.

  “köle kendi efendisini doğuracak” kastedileni anlaşılmıştır sanırım ama kısaca açıklayayım bir batılı yazarın sözleriyle “bu gün biz çocuklarımıza köle olmuş vaziyetteyiz onlar ise reklamcıların ve yahudi sermayesinin kölesi durumundalar” diyor bence doğru tesbit.

  diğer bir hadis “Benden sonra hilafet 30 yıldır, sonra sert bir saltanat devri, sonra cebabire yani zorbalar devri, sonrada soyumdan bir kişinin hilafeti.” peygamberimizden sonra kamil hilafet yani onu görenlerin hilafeti tam 30 yıldır, sonrası saltanat devri Abbasi, Emevi ve Osmanlı dönemi ve sonrasında cebabire yani saddam gibi kaddafi gibi zorba liderler ve sonrasında da peygamber soyundan bir halife, o henüz olmadı, yakında:D

  “Büyük şehirler dün sanki yokmuş gibi harabe olur.” Buda malum en yakın 1945 te berline atılan tonlarca bombadan sonra berlin harabe oluşu ve japonyaya atılan iki atom bombasıyla o şehirler sanki senelerce süren bi yıkım yaşamış gibi bir gecede büyük yıkımların gereçekleşmesi.

  böyle yüzlerce gerçekleşmiş hadis var ama dediğim gibi söyleyen batılı bir entel veya bir kominist olmadığı için gerekli ehemmiyet gösterilmiyor.

  Bende 50 yıl sonrası için yorumlarda bulunayım belki okuyan birileri olur. uçan arabalar çıkacak, insanlar klavye ve maus olmadan düşünceleriyle pclerini yönetip programları kullanacaklar. telepati kursları açılacak. yemekler hap kıvamında vitaminden ibaret olacak ama tadı olmayan lifli maddelerle alınacaklar. en önemlisini sona sakladım eski peygamberlerin mucize olarak yaptıklarını insanlar keşifler yoluyla alet edevat yardımıyla gerçekleştire bilecekler . son

  Yanıtla
  1. kasım

   Neyi olmamış, olmuş işte söyledikleri. Yalnız söyledikleri aman aman şeyler değil zaten 1990’lara kadar yaşayan birinden bahsediyoruz. 1400 yıl öncesinden hurma hikayeleri mi gerçek bilgi..

   Yanıtla

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.