İyi bir dijital pazarlama uzmanı olmak için ne yapmalısınız?

Kaan Varnalı‘nın “Dijital Tutulma” adlı kitabını okuyorum bu aralar. İlk defa mesleki bir kitap okurken keyif alıyorum, elimden bırakmak istemiyorum. Kaan Varnalı’nın dili çok akıcı, okuyucuyu küçük görmüyor, onu bilgisi ile ezmeye çalışmıyor. Diğer yazarlar gibi ukalalık yapmıyor. Ne biliyorsa, elinden geldiği kadarıyla, okuyucuya anlatmaya çalışıyor.

Kitap bitsin, altını çizdiğim kısımları yazarım. Şimdi asıl konum, dijital pazarlama uzmanı/sosyal medya uzmanı olmak isteyenlerin ne yapmaları gerektiği. Varnalı, önce geleneksel pazarlamayı öğrenmemizi öğütlüyor.

Bu, doğru bir nokta. Bir ev yapmak için önce temel atılır ya, geleneksel pazarlama da dijital için temel anlama geliyor. Terimleri bilmeden öğrendikleriniz havada kalır. Benim naçizane öğüdüm ise internet kullanıcısını tanımak için sosyoloji ve psikoloji okumanız. Sosyal medyada nasıl topluluk oluşturacaksınız? Oluşturduğunuz topluluğun ihtiyaçlarını nasıl karşılayacaksınız? Bu soruların yanıtlarını verebilmek için sosyoloji, sosyal psikoloji gibi sosyal bilimlerden faydalanabilirsiniz. Bu çerçevede altyapıyı kurduktan sonra meslek inşasına başlayabilirsiniz.

dijital-pazarlama

İyi bir dijital pazarlama uzmanı olmak için birkaç önerim daha var. Bunlar:

1. İş ağınızı genişletin

Dünya tüm zamanlarda olduğundan daha fazla bağlantıda. Güçlü bir networke sahipseniz fikirlerinizi doğru insanlara ulaştırabilme şansınız var. Doğru kişiler size yeni iş olanakları yaratabilir, işinizin sınırlarını genişletebilmenizi sağlar. Günde 20 dakika ayırarak LinkedIn gibi profesyonel sosyal ağlarda profilinizi ve iş ağınızı genişletin.

2. Takımınızı oluşturun.

Takım çalışması dijital pazarlamanın en önemli adımlarından biri. Ne yazık ki bu sektörde kalifiye eleman bulmak çölde su bulmak gibi bir şey. Kafa dengi, uyumlu ve bilgili kişilerden oluşan bir ekip kurun ve onları kaybetmemeye çalışın.

3. İşinizle ilgili her konuda bilgi sahibi olmaya çalışın.

Bazılarınız bana bu noktada katılmayabilir. Sonuçta, bir konuda uzmanlaşma önemli diyebilirler. Ama bence, dijital pazarlama alanında çalışmak istiyorsanız birazcık da olsa yazılımdan, tasarımdan, satıştan, tarihten, edebiyattan kısacası her alandan bilgi edinmeye çalışmalısınız. Kim milyoner olmak ister? yarışmasına katılacakmış gibi okuyun. Kimse sizden ordinaryus olmanızı beklemiyor, yeni şeyler öğrenmeye heves edin yeter.

desk-giraffe

4. Analiz edin, test edin!

Geçmişte markalar reklam ve pazarlama  bütçelerinin ne kadarından verim elde ettiğini analiz edemiyordu. Ama dijital pazarlama sayesinde web sitelerine gelen ziyaretçilerin hangi anahtar kelimelerden ve şehirlerden geldiğini, Facebook, Twitter sayfalarında kaç kişinin kendileri hakkında olumlu/olumsuz konuştuğunu inceleyebiliyorlar. Analiz ve test harcanan paranın ne kadarının faydalı olduğunu size söyler. Sizin için neyin iyi olduğunu anlayabilmeniz test ederek mümkün!

5. Başarıya ulaşmış dijital pazarlama vakalarını inceleyin.

Google’da digital marketing case study, social media case study gibi anahtar kelimelerde arama yaptığınızda yüzlerce makale ile karşılaşırsınız. En iyilerini seçip okuyun. Markalar hangi yolu seçmiş, hangi aşamalardan geçmiş öğrenebilirsiniz.

6. Bilginizi taze tutun.

İnternet teknolojisi sürekli gelişen ve değişen bir sektör. Sektörünüzle ve ilgili alanlarla alakalı okumalar yapın, güncel haberleri takip edin. Ben tüm haberleri tek bir arayüzden takip etmek için RSS okuyucu, Feedly, kullanıyorum. Size de tavsiye ederim. :)

İyi bir dijital pazarlama uzmanı olmak için ne yapmalısınız?” üzerine 24 düşünce

 1. Uğur Uğurcan

  Çok güzel bir yazı olmuş ellerinize sağlık Işıl hanım, gelecek pazarlamacıların öncelikle geleneksel pazarlamayı kavraması lazım zira dijitale kayıyor bundan sonra bu iş :)

  Yanıtla
 2. Ayhan KARAMAN

  Harika bir yazı olmuş Işıl hanım. Ellerinize sağlık. Geleceğin hatta günümüzün bu sektördeki en çok uzman arayışının olduğu sektör. Büyük şehirlerde bu tür uzmanları bulmak kolay fakat anadolu da çok zor. Yazınızı dikkatlice okudum, başarılı buldum. Tekrar tebrikler.

  Yanıtla
 3. Enver

  Bu bilgilendirici yazınız için teşekkür ederim dijital pazarlama konusunda böyle açıklayıcı makaleniz oldukça faydalı olmuş

  Yanıtla
 4. Su kaçağı tespiti

  güzel bir çalışma çıkmış ortaya elinize sağlık ışıl hanım başarılar dilerim bizzat tesisat su kaçağı bulma işleri yapmaktayım bende cihazlı su kaçağı bulma mesleğimi sizin aracılığınızla paylaştığım için teşekür ederim

  Yanıtla
 5. Ufuk Tansu

  Gerçekten Güzel bir yazı okuyup içzerisinden çok şey öğrenilecek bir makale teşekkür ederiz, bu tarz kaliteli yazarlar her zaman gerek ülkemize …

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.