Kendi internetini kendin yap!

Bağlantıda kalamazsanız başınıza bir şey geldiğinizi düşünürüz.

Adınızı Google’ladığımızda herhangi bir sonuçla karşılaşmıyorsak, sizin pek de tekin bir insan olmadığınızı düşünürüz.

Ama elbette ki bu internet sorunu olmayan, dijital medya ile yatıp kalkan bizlerin normali. Kırsal bölgelerde elektrik kesintileri, telekom alt yapısının yetersizliği, cihazların pahalı oluşu gibi problemler yüzünden hala internet erişimi olmayan bir dolu insan var. Siz de Gezi Parkı Direnişinden hatırlarsınız, İstanbul-İzmir-Ankara gibi şehirlerde olup bitenden anlık haber alırken, Tunceli’de, Hatay’da yaşananları takip etmekte çok zorlandık.

Dijital devrim, tıpkı diğer devrimlerde olduğu gibi eşit dağılmadı. Şanslılar teknolojinin içine doğarken, gelişmekte olan ülkelerde hala internet kuş sütü gibi içiliyor. Pahalı, ender ve yavaş.

digital_revolution

Juliana Rotich Kenya’da doğup büyür. Okul eğitimini de aynı şehirde tamamlayıp daha iyi bir gelecek için Amerika’ya taşınır. 10 yıl boyunca IT sektörüne hizmet verdikten sonra 2008 yılında Kenya’ya geri dönen Rotich arkadaşları ile birlikte Ushahidi adında açık kaynaklı bir yazılım geliştirir. Bu yazılım sayesinde Afrika’da yaşayan insanlar kendi ülkelerinde ve dünyada olup bitenleri öğrenebilmeye başladılar. Ushahidi’nin amacı SMS, e-posta ve Web üzerinden bilgi toplayıp harita çıkarmak böylece nerede ne olduğunu görebiliyor ve veriyi görselleştirebiliyorsunuz. Yazılım açık kaynak kod olduğu için de bu konuda çalışmak isteyen yazılımcılar programı geliştirebiliyorlar.

Rotich’in Afrika’ya ve diğer üçünü dünya ülkelerine sunduğu bir diğer yenilik ise BRCK. Sürekli elektriğin kesildiği bir coğrafyada çalışmanın zorluğunu tadan Botrich ve arkadaşlarının geliştirdiği yeni bir ürün. Bir nevi taşıyıcı. 8 saate yakın pil ömrü var ve elektrik kesildikten sonra bağlantıda kalmanıza yardımcı oluyor. BRCK, son model modemlerin – fiber internetin işe yaramadığı bir dünya için tasarlanmış bir tuğla. Proje yerel ekonomiden destek alamayınca Kickstarter’da halkın katılımı ile doğmuş.

Kelimenin tam anlamıyla kendi internetini kendin yap! Detaylar aşağıdaki videoda:

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.