Şapka Takımı’nın Muhteşem Performansı: Sosyal Medya’nın Ustaları İzmir’de

Hep diyoruz ya İzmir’de çok etkinlik olmuyor diye. Ama oldu mu da tam oluyor. Özellikle de gençler başarıyor bunu. Abilerine, ablalarına taş çıkartacak derecede azimli, kararlı ve hırslılar. Benim tanıdığım genç gruplardan biri de İzmir Ekonomi Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencilerinin Burak Amirak ve Ebru Uzunoğlu Hocaların desteği ile kurdukları Şapka Takımı. Geçtiğimiz yıl Erdal‘ın da katkısıyla güzel bir sosyal medya zirvesi düzenlemişlerdi ama ben ne yazık ki gidememiştim.

Bu yıl ki çook daha güzel, üstelik Alsancak’ta, Hilton’da. Hemen ofisin dibinde :) Ayşe Nur ve Özge ile AdresGezgini Sosyal Medya Ekibi olarak yerimizi alacağız. Ama öncesinde kim bu çocuklar, nedir bu etkinlik biraz onu inceledim ben^^ Üstün araştırmacı-sosyal medyacı lakabıma uyum sağlayacak çeviklikte (Burak Hoca’nın desteğini unutmadım) Şapka Takımı‘ndan Gökhan AkıElif Başkök ve Saniye Nazlı ile sizler için görüştüm.

Öğrendiğime göre aslında Şapka Takımı 10 kişilik kocaman bir ekipmiş. Ekip üyeleri ise sene başında mülakat ile seçiliyormuş. Şapka Takımı 3 ana koldan oluşuyor. Reklam, Halkla İlişkiler ve Organizasyon. Bu 3 farklı ekip bu yılın projesi olan “Sosyal Medya Uygarlığında Marka Yönetimi”nde buluşmuş. Tabii dediklerine göre Ebru HocaBurak Hoca‘nın ve IAB‘nin desteği olmasaymış epey zorlanırlarmış.

Projeyi anlatırken Reklamcılık ve Halkla İlişkiler öğrencisi Elif şöyle dedi: “Bu yıl içinde hayata geçen ufak projelerimiz oldu ama Şapka Takımı olarak “Sosyal Medya Uygarlığında Marka Yönetimi” etkinliğine çok fazla enerji harcadık. Alnımızın akıyla bu projeyi tamamlamak istiyoruz çünkü çok çalıştık. Çok iyi isimleri İzmir’e getiriyoruz. Başlangıçta sadece okulumuz olan İzmir Ekonomi Üniversitesi’ni hedef aldık. Sonra yavaş yavaş diğer okulların iletişim fakültelerine ve sonra da piyasaya açıldık. Bu bağlamda şu anda 400′den fazla katılım sağlamış durumdayız. Hilton’un içindeki salonlardan birini daha açtırmak durumunda kaldık. 500′den fazla sosyal medya hakkında fikir sahibi olmak isteyen kişiyi bir araya getirebiliriz gibi görünüyor.”

Elif henüz 22 yaşında. Tam bir İzmir tutkunu. Mezun olduğunda da İzmir’de kalmak, bu şehir için faydalı şeyler yapmak istiyor. Ama Burak Hoca gibi önce İstanbul’a gidip sektörü yakından takip edebileceği bir ortam yakalamak istiyor. Mezuniyetinden sonra marka ve sosyal medya alanında yoğunlaşmak istiyormuş. Okula bağlı kalmak istemediğini çünkü sektöre daha iyi hazırlanmak istediğini de sözlerine ekliyor.

Gökhan da aynı bölümde. Fakat o Elif gibi düşünmüyor. Mezun olunca kesinlikle İstanbul’a gideceğini söyledi. Kalbim kırıldı :( Çünkü İzmir’de sektörü yakından takip edemeyeceğini söylüyor. Hem İstanbul Üniversitesi’nde Marka Yönetimi üzerine bir yüksek lisans programı da bulmuş. Gökhan’ı kim tutar :/

Daha önce Dokuz Eylül Üniversitesi’nde Basın ve Halkla İlikiler Koordinatörlüğünde staj yapmış. Bu yaz da İstanbul’da bir reklam ajansında staj yapmayı düşünüyor. Elif ve Saniye’nin de aralarında bulunduğu 7 kişilik bir ekiple Şapka Takımı’ndan bağımsız olarak bir de Halkla İlişkiler kulübü kurmuşlar. 16 Mart’ta da Hakan Bayülgen’i çağırmışlar.

Ekibin diğer yıldızı Saniye. Çok ilginç bir özelliği var Saniye’nin. Kendisi uzun bir süre polis olmak istemiş. Sınavlara hazırlanmış falan ama boyu yüzünden kazanamamış. Çok üzülmüş, okula küsmüş. Ama sonra babasının zoru ile Ekonomi Üniversitesi’nin Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü’ne yazılmış. O günlerle ilgili soru sorunca, “iyi ki de babamı dinlemişim, kendimi buldum. Okulumu ve mesleğimi çok seviyorum” diyor. Saniye işin biraz daha siyasi kısmı ile ilgileniyor. Geçen yaz stajını mecliste yapmış. Mezun olduktan sonra da Meclis’te çalışmaya devam etmek istiyor. Genel kurul toplantılarını ve basın toplantılarını çok sevmiş. :)

Ekip fotoğraflarına bakarken Gökhan, Elif ve Saniye’ye konferansla ilgili birkaç şey sordum. Onlar da her gelen katılımcı için ekipten bir kişi atadıklarını, Alemşah Öztürk ile de Baran Eryılmaz‘ın ilgilendiğini söylediler. Tahmin edin, sizce Baran kim? :))

Ben direkt anladım. Şu sağ üstte ayakta duran işte. Baran değil mi tam :D

Ve Baran, Haldun Boysan’a benzemiyor mu? :D

SOSYAL MEDYA UYGARLIĞINDA MARKA YÖNETİMİ ETKİNLİĞİ PROGRAMI

09:15-09:30 Açılış Konuşmaları

09:30-10:00 Sosyal Medya ve Türkiye’deki Durum (Cüneyt Devrim – IAB)

10:00-11:30 Sosyal Medyanın Marka Yönetimi Üzerine Etkileri (Emre Kanaat – Vodafone, Erhan Acar –  Hürriyet)

11:30-11:45 Kahve Arası

11:45-13:15 Tüketici Krallığının Yeni Tahtı Sosyal Medyada Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler (Olcay Sunucu – Moova,   Alemşah Öztürk – 41?29!)

13:15-14:30 Yemek Arası

14:30-14:45 İçimizden Biri: Erdal Erdoğdu – Zarakol 2.0

14:45-16:45 Sosyal Medyada Başarılı Marka Yönetiminin Sırları (Doritos Akademi Gamze Rudee – Tribal DDB,  Arda Erdik – DDB Medina, Irmak Emekdaş – PepsiCo)

16.45-17.00 Kapanış konuşmaları

Şapka takımını sosyal medyada takip edip etkinlikle ilgili tüm sorularınızı yöneltmek için sosyal medya adresleri:

Şapka Takımı Facebook Sayfası

Şapka Takımı Twitter Sayfası

Şapka Takımı’nın Muhteşem Performansı: Sosyal Medya’nın Ustaları İzmir’de” üzerine bir düşünce

  1. Geri izleme: Biz sosyal medyada bi’ şeyler yapmak istiyoruz. | Işıl Yılmaz Sümer

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.