Seth Godin ile Sosyal Medya’yı Konuştuk.

Seth Godin’i pazarlama alanında çalışan ya da pazarlamaya biraz ilgisi olan herkes tanıyordur sanırım. Ülkemizde “Mor İnek” kitabı ile oldukça popüler olan Seth Godin, 21. yüzyılın pazarlama duayeni olarak kabul ediliyor. Birçok dile çevrilmiş ve çok satanlar listesine girmiş 13 kitabı, birçok dahiyane fikri ve liderlik ettiği birçok topluluk bulunmakta. American Way Magazine ona “Amerika’nın en iyi pazarlamacısı” diyor ama o bence dünyanın en iyi pazarlamacısı ve konuşmacısı. İnternet sağolsun kendisini yıllardır yazdığı kıssadan hisse blog yazılarından takip ediyor, fırsat buldukça konuşmalarını izliyordum. Öyle ki geçtiğimiz yıl Yeni Medya Düzeni Konferansı’na geleceğini duyduğumda çok heyecanlanmış, aylar öncesinden biletimi almıştım. Ne yazık ki kendisini sadece ekrandan izleyebildik  ama yine de konuşması ilham vericiydi.seth_godin

Aradan bir yıl geçti ve ben Seth Godin ile röportaj yapma şansı yakaladım. Siz de benimle birlikte aşağıda yer alan 6 soruluk röportaj ile Seth Godin’in zihnine yolculuk edebilirsiniz. Röportajın tam metni hem İngilizce hem de Türkçe olarak yer alıyor. Keyifli okumalar dilerim.

Işıl Yılmaz: How do you define marketing success? Are there any specific traits of a successful marketing campaign?

Seth Godin: Marketing success is a little like going on a long trip: if you don’t know where you’re going, it’s hard to imagine that you’re ever going to get there. The definition of marketing success is whatever you want it to be.

A successful campaign is one where the story you tell is one that spreads (and one that’s true). Not to everyone, merely to those that you need (and that they need) to hear.

Işıl Yılmaz: Do you think that social media helps people to spread their ideas or rather helps them meet key people to convey their ideas? Or is it both, which is dominant?

Seth Godin: I don’t think social media is a replacement for advertising. Advertising is a selfish medium, one that’s up for sale to the highest bidder. On the other hand, social media is inherently a human to human interaction, one that you can’t force.

Işıl Yılmaz: How does social media change customer relationships? What do you think is the most essential benefit that digital marketing brings compared to traditional marketing?

Seth Godin: Mostly, it changes what you make. If you make average products for average people, then why in the world is someone going to talk about you? Social media changes the expectation, it requires you to make remarkable products, things worth talking about.

Işıl Yılmaz: Turkey has one of the largest communities in the world on social networks. 33 million people use the internet and 30 million of them have a Facebook account. But still the majority of companies do not understand the importance of social media marketing. What do you recommend these companies? What sort of strategy should they follow to attract potential customers, without annoying them?

Seth Godin: TV was invented for these companies. It exists to sell them something. On the other hand, the internet wasn’t invented for them, it doesn’t care about them, it will ignore them.

Humility is the secret here. You must come hat in hand to the market and offer your best. Then the market decides what to do.

Işıl Yılmaz: A question about social media workers: How can they create a tribe and lead it? Is there a regimen or a recipe to follow?

Seth Godin: There is no recipe, but there is a book! In Tribes, I talked about the notion of making big promises and keeping them, and about the idea of spending your time connecting individuals to one another, as opposed to doing what businesses do now, which is talk AT people.

Işıl Yılmaz: My last question is about your new book project “End Malaria”, which has a lot of contributors. Also many popular blogs like Hufftington Post are supporting it. How did it all begin? It became a bestseller at the sixth week of its launch, what is the key to the success about marketing of this book?

Seth Godin: Michael Bungay Stanier, a writer in Toronto, put it together. I think the secret of the launch was that we have more than 50,000 readers who have given their permission, who subscribe to the Domino Project blog, who are eager and trusting and waiting for the next big idea.

Like so many overnight successes, this one took years. That’s because building up a tribe, while worthwhile, can take quite a bit of time.

seth_godin_2

Işıl Yılmaz: Pazarlamada başarıyı nasıl tanımlarsınız? Başarılı bir pazarlama kampanyası için belirli özellikler var mıdır?

Seth Godin: Pazarlama başarısı uzun bir yolculukta ufak bir adım gibidir. Nereye gittiğinizi bilmiyorsanız, oraya ulaşabileciğinizi hayal etmek zordur. Pazarlamada başarının tanımı, ne olmak istiyorsanız odur. Başarılı bir kampanya, senin anlattığın hikâyenin nereye ulaştığı yer ile ilgilidir ve doğrusu da budur. Herkese değil, sadece senin duymanı istediklerine ve duymayı isteyenlere ulaşan kampanyadır.

Işıl Yılmaz: Sosyal medyanın doğru kişilerle tanışmaktan ziyade insanların düşüncelerini yaymalarına yardımcı olduğunu düşünüyor musunuz? Ya da sosyal medya her ikisine de fayda sağlar mı? Sizce hangisi daha baskındır?

Seth Godin: Sosyal medyanın “reklam”ın yerine geçtiğini düşünmüyorum. Reklam bencil bir araçtır. Daha yüksek bütçelerle daha iyi satışı yaparsınız. Diğer taraftan, sosyal medya doğası gereği insandan insana olan  bir etkileşimdir, zorlayamazsınız.

Işıl Yılmaz: Sosyal medya müşteri ilişkilerini nasıl değiştirdi? Geleneksel pazarlama ile kıyaslandığında dijital pazarlamanın en temel, olmazsa olmaz faydası nedir?

Seth Godin: Genellikle, bu durum pazarlamayı nasıl yaptığınızla ilgili değişkenlik gösterir. Ortalama insanlar için ortalama ürünler yapıyorsanız, neden insanlar sizin hakkınızda konuşsun ki? Sosyal medya beklentileri değiştiriyor Akılda kalan ürünler üretmeniz gerekir ki insanlar sizin hakkınızda konuşsun, yaptıklarınız konuşmaya değer olsun.

Işıl Yılmaz: Türkiye sosyal ağlarda en fazla topluluğa sahip bir ülke. 33 milyon internet kullanıcısı var ve 30 milyonunun Facebook hesabı var. Fakat yine de firmaların çoğunluğu sosyal medya pazarlamanın önemini anlamış değil. Bu firmalara ne önerirsiniz? Potansiyel müşterilerinin dikkatini onları rahatsız etmeden çekmek için nasıl bir strateji izlemeleri gerekir?

Seth Godin: Televizyon bu firmalar için icat edildi. Onların bir şeyler satabilmesi için var. Diğer yandan internet onlar için icat edilmedi. İnternet onları umursamıyor, görmezden geliyor.

Alçakgönüllü olmak sosyal medya pazarlamada da bir erdemdir ve işin sırrıdır. Sosyal medyada şapkanızı önünüze alıp en iyisini sunmalısınız. Son kararı “pazar” verecektir.

Işıl Yılmaz: Sosyal medya çalışanları için bir soru: Nasıl bir topluluk yaratmalı ve ona liderlik etmeliler? Uymaları gereken bir tarif var mı?

Seth Godin: Bir tarif yok ama bir kitap var. “Tribes”da, büyük sözler vermek ve onları tutmak kavramı hakkında konuştum. İşletmelerin şu anda yaptıklarının tam tersi olan tek tek her bir bireyle bağ kurmak için harcanan zaman düşüncesini tartıştım.

Işıl Yılmaz: Son sorum yeni kitap projeniz birçok katılımcının yer aldığı “End Malari” ile ilgili. Hufftington Post gibi birçok popüler blogun da desteği var. Her şey nasıl başladı? 6 hafta gibi kısa bir süre içinde nasıl en çok satan kitap haline geldi? Bu kitabın pazarlamasındaki başarı nedir?

Seth Godin: Toronto’dan Michael Bungay Stainer bir araya getirdi. Sanırım burada başarının sırrı, Domino Proje bloguna katkı sağlayan 50.000’den fazla okuyucu oldu. Okuyucularımızın hepsi hevesli, güven duyan ve bir sonraki büyük fikrin gelmesini bekleyen kişiler. Birçok tek gecelik başarının aksine  bu kitabın oluşması seneler sürdü. Çünkü değerli bir topluluk yaratmak, zaman alabilir.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.