Social Media Case Study: AMK Spor

“Amk” is a common slang in Turkish language, usually used at the end of sentences, short for the ‘F- word’.

A new web site with a surprizing title called “nebuamk.com” (Turkish analogy of dafuq.com) was launched about two weeks ago. I personally mistook it for a comedy page; I thought it was a new addition to several funny sites like theonion.com. The reason I took it for a joke was the title, I never thought it was possible for a serious newspaper or a magazine would publish curse words. But it was really funny. Dafuq was that?

I checked on whois.com that the domain name was registered on May 25th. So it actually is short time for a big project. Thanks to the appealing name, the social media promotions of AMK have reached thousands of people in a single week.

Facebook page of AMK was activated on May 31st, when only 3 people “liked” it.
On the launch day of the paper, total number of “likes” on the Facebook page was 14.671, with 11.145 people “talking about” it.

It appears that the 14.000 people joining the Facebook page came via either organic results or ads. One way or the other, 80% of the members participate actively on page posts, commenting, liking, sharing the page posts on their profiles, and spreading the word even more. While some comments on the posts include strong language: “F- that, we’ll buy it tomorrow” -which is actually in sync with the title- other comments include negative comments and also some claims that the paper will have a short life span, etc.

I don’t know about the life span, but the Facebook performance of the paper is remarkable.
Turkish users are the second largest online video viewers community in Europe. So Using video for a social media campaign is a clever idea.

On Amk Spor YouTube’s page there are 53 videos and total view 204,661. 15-second videos tell the viewer about what amk is.

And finally the Twitter account of amk spor. The first tweet was posted on June 1st. To date, 73 tweets were posted Following no one but has 6,909 followers.

Since the content is about football, the Twitter has a high impact ratio, leading to lots of replies and retweets. This is to be expected because 90 percent of Turkish Twitter users are “holigans” :)
Many of the football fans I talked to on the matter think that Turkish press needs a fearless, brave and wild football newspaper.

Why is Nebuamk.com succesfull in social media?
If you ask me, I can give you 2 reasons.

1. We eat, drink, sleep, make love to football. So teams and men chasing the ball are more important than anything. It is a life style, though.

2. Amk Spor is using the language of social media. We all know that slang term, we use it, we like it whereever we can. On gtalk, msn, Twitter or Facebook. It doesnt matter where we are, when we add those three letters to the end of a sentence it is the punch line :D

So, that’s how Turks make a brand.

———————————

Hepinizin de bildiği gibi Amk, Türkçe’de bir argo kelime aslında. Kısaltma olarak kullanılıyor. Bu ne şimdi amk? gibi.

Yaklaşık 2 hafta önce Türkiye’de nebuamk.com adlı bir web sitesi açıldı. nebuamk.com Hepimiz şaşırdık. Hatta kendi adıma konuşayım, bunun zaytung gibi bir şey olduğunu düşünmüşlüğüm bile var. Çünkü herhangi bir ciddi gazetenin, derginin amk gibi küfür ya da argo ile yayın yapmasının olabilirliğine inanmıyordum. Ama yine de çok komikti. Ne bu amk?

Whois’den alan adının ne zaman kayıt edildiğine baktım. 25 Mayıs. Yani aslında kısa süre önce düşünülmüş ve hayata geçmiş bir proje olmalıydı. Gazetenin 1 Haziran’da başlayan sosyal medya tanıtımları, ismin çekiciliğinden olsa gerek yaklaşık 1 hafta içinde binlerce kişiye ulaştı.

Facebook sayfası 31 Mayıs’ta aktif olmuş. O tarihte sayfayı sadece 3 kişi beğenmiş.

Tarih 9 Haziran’ı gösterdiğinde ise, yani gazetenin çıktığı ilk gün olan bugün sayfadaki toplam beğeni 14.671, konuşulma oranı ise 11.145.

1 hafta içinde 14bin’den fazla insanın sayfaya organik ya da reklam yolu ile geldiğini görüyoruz. Ama öyle ya da böyle sayfayı beğenenlerin %80′i sayfa gönderilerinde aktif. Yorum yapıyor, beğeniyor. Paylaşılan videoları, fotoğrafları kendi sayfalarına atıyorlar ve böylece daha fazla insana ulaşılmasını sağlıyorlar. Paylaşılan postların altına kimisi “yarın alırız amk” gibi gazetenin ismine uygun söylemlerle yanıt verse de kimisi de “iki güne kapanırsınız, zaten gazetenin sahibi incici” şeklinde negatif yorumlar yazıyor.

Gazete birkaç haftaya kapanır mı bilmem ama Facebook performansı takdire şayan.

AMK Spor için YouTube’da önemli bir tanıtım aracı, zira web sitesi ilk açıldığında yalnızca video ile tanıtım yapıyordu. Sayfaya embed edilmiş ve her gün değişen videolar vardı. E Avrupa’da Almanya’dan sonra en çok video izleyen ikinci ülke olduğumuza göre bu durum pek de şaşırtıcı değil.

31 Mayıs’ta aktif olan YouTube hesabında toplamda 53 video var ve bu videolar 204,661 kere izlenmiş. Videoların süresi oldukça kısa. 15, 16 saniyeden oluşan, izleyiciye amk’nın ne olduğu ile ilgili bilgi veren videolar. Genellikle bizden biri, bir bakkalın figür olarak seçildiği videoların sonunda da amk’nın açılımı hakkında bilgi veriliyor. (Açık – Mert – Korkusuz) Spor gazetesi

Gelelim amk’nın twitter hesabına. 1 Haziran’da ilk tweetini atan gazete bugüne kadar 73 kere tweet paylaşmış. 0 kişiyi izliyor ama 6.909 kişi tarafından izleniyor.

Oktay Mahmuti ile Galatasaray’ın yolları neden ayrılma noktasında? Perde arkasındaki gerçek… #AMKspor

— Amkspor (@Amkspor) June 8, 2012

Fenerbahçe kimin tapusunu aldı?#AMKspor da — Amkspor (@Amkspor) June 8, 2012

Tweetlerin futbol içerikli paylaşımlarında o tweete yanıt ve retweet oranı yüksek. Zaten Twitter’daki Türk erkek kullanıcılarının %90′ının futbol fanatiği olduğunu genellersek kısa sürede bu kadar paylaşılması normal. Hele ki gazetenin açık, mert ve korkusuz diye adını duyurması en önemli etken olmuş.

Bu konuda kiminle konuştuysam, Türkiye’nin son zamanlarda futbol camiasında dönen pisliklerden sonra böyle bir gazeteye ihtiyacı vardı cümlesini duyuyorum.

Nebuamk.com Sosyal Medyada Neden Başarılı oldu?

Derseniz size iki etken sayarım.

1. Futbolla yatıp futbolla kalkan bir memleketiz. Bizim için birçok şeyden daha önemli takımlar, topun peşinde koşan adamlar. Bir yaşam tarzı yani :)

2. Amk Spor sosyal medyanın dilini kullanıyor. Hepimizin bildiği, kullandığı bir argoyu. Gtalkta, msn’de, twitter’da, facebook’ta – tüm sosyal ağlarda Her cümlenin sonuna eklediğimiz o minik, kimseye zararı olmayan ve aslında komik kısaltma “amk” son derece güçlü, mafyavari futbol camiasında tutunmak için en güçlü kelimeydi ve amk spor bunu başardı. Bence başarının altında yatan en önemli şey bu. Marka adı!

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.