Sosyal Medya ile Yükselen Paylaşım Ekonomisi ve Sürdürülebilir Yaşam [Bölüm 2]

Hafta sonu hem benim doğum günüm diye hem de ne zamandır görüşemedik, özledik birbirimizi diye Aslı Narin geldi İzmir’e. Aslı buradayken beraber yaptığımız sohbetleri geçiriyordum aklımdan. Bir ara Can “ya, hani foton kuşağına girecektik. yalan dolanmış” dedi, ben de “Yok yok, girdik. Bak, farkında değil misin insanların doğa bilinci gelişiyor, artık eskisi kadar bencil değiller” diye savundum canım foton kuşağını.

21 Aralık’ta tüm dünyada elektrikler kesilecek, hepimiz ölüceeez! diye bize gazlanan foton kuşağının ve yaratılmak istenen korku ile karışık paniğin bir pazarlama stratejisi olduğunu hepimiz anladık. Ama bunun ötesinde olacakları gözden kaçırdık. Foton kuşağına geçiş bir günde olabilecek bir şey değildi, bir süreçti. Bir sembol! Bu süreçte tüm canlılarda değişimler olacaktı ve biz aydınlanma sürecine girmiştik. Farkındalıklarımız arttı. Çevreye, doğaya daha duyarlı insanlar haline geliyoruz, paraya tutsak yaşamaktansa ölünceye kadarki hayatımızı deneyimlerle değerlendiriyoruz.

2889bbce4610e915e62c4f978d16-post

 

Galiba bu süreçte ben de aydınlandım ki Şubat’ın ilk günlerinde sosyal medya ile yükselen paylaşım ekonomisinin ilk yazısını yazıp yeni bir ekonomi alanı doğduğundan, insanların para yerine eski usül paylaşma, armağan etme, takas yöntemlerine yöneldiğinden söz etmiştim. Bugün de naçizane paylaşım ekonomisi nedir, ne gibi girişimler vardır ona bakayım diyorum.

5-9 Mart tarihleri arasında Almanya’nın Hannover kentinde düzenlenen CeBIT Bilişim Fuarı’nın bu yılki teması “Paylaşım Ekonomisi”ydi. 2011’de “Bulut Teknoloji” ve 2012’de “Güven Yönetimi” ile teknolojinin ve ekonominin önümüzdeki dönemde nasıl şekilleneceğinin ipuçlarını veren, trendleri belirleyen CeBIT fuarında paylaşım ekonomisinin ön planı çıkması bu yıldan itibaren kafamızı nelerin kurcalayacağının sinyallerini verdi. Eğer hala bana inanmıyorsanız bir de SXSW‘da konuşulanları inceleyin.

Genel anlamıyla paylaşım ekonomisi, kolektif tüketime özendiriyor. “Benim olacak fıstık, vurucam kırbacı, vurucam kırbacı”ndan ziyade “bir fıstığımız olsun. bir tur ben bineyim, bir tur sen. fıstığa iyi bakalım, sağlığına dikkat edelim. çocuklarımızı da torunlarımızı da gezdirelim” mantığında bir ekonomi yaratıyor. Neden derseniz, çünkü artık para yok. İnsanlar “al, al, al” dayatmasından ve sürekli sistemin içinde kalmaktan sıkıldı; alıp kullanmadıklarının ağırlığından bunaldı. Sessizce bir devrimin içinde buldular kendilerini, finans babaları açıklayamasa da dünyanın dört bir yanında  insanlar arabalardan evlere, oyuncaklardan bebek kıyafetlerine kadar her şeyi paylaşıyor.

Mesela: 

Verrr.com: Arayüz tasarımcısı Ömer Arı’nın bir girişimi olan Verrr.com ile kullanmadığınız eşyalarınızı  ihtiyacı olan birine ücretsiz şekilde verebilir, ya da ihtiyacınız olan bir eşyaya kolayca sahip olabilirsiniz.

verrr

Driveyoyo.com: Bizim piyasanın duayenlerinden Can Turanlı‘nın Berksan Çavuşoğlu ve Yavuz Barkın ile birlikte ortak olarak kurdukları bu site lüks araç tutkunlarına satın almadan araba kullanma hizmeti sunuyor. Satın aldığımız araçların vergisiydi, kaskosuydu derken bir servete mal olmasından artık bize gına geldi! Car sharing / Araç paylaşımı bu soruna çözüm! Driveyoyo şimdilik sadece İstanbul’da!

driveyoyo

Hemenkiralık.com: Dünyada airbnb’nin başı çektiği kiralık daireler, odalar konseptine Türkiye’de en güvenilir oyuncu hemenkiralık.com. Otellerin tatsız tutsuz deneyiminden sıkıldıysanız, hem konfor hem de farklı bir tatil arıyorsanız bu siteyi tercih edebilirsiniz. Ya da boş duran odanızı, evinizi kiraya verebilirsiniz.

hemen kiralık

Villakeyfiniz.com: Gamze Karslı ve Serkan Bingöl tarafından kurulan Villakeyfiniz.com hemenkirala tadında bir web sitesi. Yazlık paylaşımı sunuyor. Deniz kenarında huzurlu bir tatil yapayım diyenler ya da “abi ben bi ev aldım, 5 senedir çalışmaktan gidemiyorum, bari başkaları faydalansın” diyorsanız bu alternatifi değerlendirebilirsiniz. Gamze ile daha önce AdresGezgini için bir de röportaj yapmıştık. Bakın burda

villakeyfinizOrtakgidelim.com / Ortakaraba.com / Ucuzagidelim.comAlmanya’da yaşarken Mitfahrengelegenheit ile tanışmış ve o zamanlar epeyce şaşkın kalmıştım. Cesaretim olaydı döner dönmez ben de girerdim bu işe. Dinlemedim aaah! Ahh! o kafam aah! Öhöm. Evet, bu her üç site de mitfahrengelegenheit gibi araba paylaşımı sunuyor. Diyelim Ankara’dan İzmir’e gideceksiniz bakıyorsunuz o tarihlerde sizinle aynı yöne giden biri var mı, varsa hemen “kardeş ben de geliyorum” diye haber salıyorsunuz. Ya da o yöne gideceksiniz “benimle gelen var mı?” diyorsunuz. Neşeli!

ortak araba

Baksi: Araba paylaşımı olur da bisiklet paylaşımı olmaz mı? Baksi, az da olsa bisiklet yolları olan yurdumuzda çevreyi kirletmeden seyahat edebilme özgürlüğü sunuyor. Tamamen Türk mühendisliği ile üretilen Baksi, daha iyi, yaşanabilir bir kent için akıllı bisiklet paylaşımı sunuyor. Henüz sadece İstanbul’da var sanırım ama en yakın zamanda tüm şehirlerde de görmek isteriz.

baksi

aloynaver.com: Al,Oyna, Ver Türkiye’nin ilk oyuncak kiralama sitesi. Çocuğunuza sıfır oyuncak da alabiliyor, çocuğunuzun oyuncaklarını bağışlayabiliyor ya da kiralayabiliyorsunuz. Biliyorsunuz, çocuklar oyuncaklardan çabuk sıkılır ama oyuncağa ihtiyacı olan birçok çocuk vardır! Bağışlayın, paylaşın gitsin.

aloynavre

Eşya Kütüphanesi: Eşya kütüphanesi benim AG’de yapmaya çalıştığım ama malum sebeplerden başarılı olamadığım bir projenin tertemiz yüzü. Kullanmadığınız eşyaları ödünç veriyorsunuz, keyfinize bakıyorsunuz. Shareable‘dan medya desteği de alan (hibe desteği ise giysitakası‘na geldi) site henüz aktif değil, ama çok yakında kullanıma açılacak.

eşya kütüphanesi
Giysitakası: Giysitakası sadece İstanbul’da hizmet veriyor. Fiziksel bir mağazada Takas etkinlikleri düzenleniyor, kullanmadığınız ya da kullanmaktan sıkıldığınız en fazla 15 kıyafetinizle takasa katılıyorsunuz, istediğiniz şeyleri alıp gidiyorsunuz. Yihuu! Hatırlatalım:  Shareable‘dan hibe desteği alan tek Türk projesi giysi takası!

giysi taksaı

 

Birçok projeyi gördük, birçok projeyi tanıdık! Hepsi birbirinden farklı elbette, kimi paylaşımı kimi ortak kullanımı destekliyor. Ama tek bir amaca hizmet ediyor: Daha yaşanır bir dünya, sürdürülebilir bir gelecek! Sadece güvenin, suistimal etmeyin yeter!

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.