Türkiye için sosyal medya istatistikleri vakti

Sosyal medya uzmanları, dijital pazarlamacılar, marka yöneticileri – kısaca marka, pazarlama ve dijital dünyaya gönül vermiş herkes Türkiye’de internet kullanıcısı sayısı, internet penetrasyonu, Türkiye’de Facebook kullanıcı sayısı gibi rakamlara bayılır. Her dijital pazarlama etkinliğinde bu rakamlardan en az birini herhangi bir sunumda duymazsak kaşınmaya başlarız.

Her geçen gün artan bu rakamların en güncel halini #wearesocial‘ın sunumunda, hem de ölümcül darbe ile buldum. Adamlar 183 sayfalık sunum hazırlamış, siz hiçbir zahmete girmeyin diye bir de bilgisayarınıza kaydedilebilir hali ile Slideshare’de paylaşmışlar. İşte dijital kıskançlıktan nasibini almamış insanlar. Egolar arka cebe beyler, yaslanın ve bu güzelliğin tadını çıkarın!

omg

Türkiye’nin toplam nüfusu 80 milyon 694 bin 485. Nüfusun %72’sini şehirde, %28’i de kırsal bölgede yaşıyor. Nüfusumuzun 36 milyona yakını internet kullanıcısı, bir o kadar da Facebook kullanıcımız var. Kısaca, Türkler için internet demek FEYS demek. Mobil kullanıcılara bakarsanız mobilin kısa zamanda dünyamızı nasıl domine etttiğini görebilirsiniz.

Türkiye-İnternet-Kullanıcıları-İstatistik

 

Masaüstü veya dizüstü bilgisayarlı Türk internet kullanıcıları zamanlarının 4 saat 51 dakikalarını online geçiriyor. Bu rakam mobilde 1 saat 53 dakika. İnternet kotası biraz daha ucuz olsa görün bakın neler olacak :) Mobil internet şu anda 146’dan internete bağlanmak gibi.

Türklerin-İnternette-Geçirdiği-Saat

 

Ve aşina olduğumuz rakamlardan bir demet:

Türkiye-Sosyal-Medya-Kullanıcıları

 

Toplam nüfusun %44’ü sosyal medya kullanıyor. Her gün sosyal medyada ortalama 2 saat 32 dakika harcıyoruz. Belli ki nerede ve kimle olduğumuzu anlatmayı da epey çok seviyoruz.

Türkiye-Sosyal-Medya-İstatistikleri

 

En ilginci ise ne biliyor musunuz? Mobil internet kullanıcılarının %92’si telefonlarından ürün arıyor!

Türkiye-Mobil-İnternet-Kullanıcıları

Buradan da sunumun hepsine erişebilirsiniz.

Türkiye için sosyal medya istatistikleri vakti” üzerine bir düşünce

  1. Kadir

    Tamamen gerçek infografiklerden ve detaylı bilgilerden oluşan makale çok güzel ve bilgilendirici. Tebrikler. Ayrıca blogunuz çok hoş ve sade.

    Yanıtla

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.